Spor pazarlamasında kişisel antrenör yaklaşımının tüketici sadakatine etkisi
Loyalty and effect of personel trainer approach in sports marketing on customer relations process
- Tez No: 903904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Spor pazarlamasında kişisel antrenör yaklaşımı, müşterilere kişiselleştirilmiş deneyimler sunmayı amaçlayan bir stratejidir. Bu yaklaşım, müşterilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini belirleyerek onlara uygun özelleştirilmiş planlar geliştiren kişisel antrenör kavramına dayanır. Araştırmanın amacı, spor pazarlamasında bu yaklaşımın genel sağlık ve wellness, atletik performans, rehabilitasyon ve mesleki kondisyon gibi alanlarda çalışan kişilerin sadakati üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, nitel yöntemlerden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve betimsel bir analiz yapılmıştır. Elde edilen veriler, kişisel antrenör yaklaşımının müşteri ilişkilerini güçlendirdiğini ve marka sadakatini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, kişiselleştirilmiş deneyimlerin müşteri memnuniyeti, sosyal medya etkileşimi ve web sitesi trafiği üzerinde olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, spor pazarlamasında kişisel antrenör yaklaşımının, müşteri sadakatini sağlamada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The personal trainer approach in sports marketing is a strategy aimed at delivering personalized experiences to customers. This approach is based on the concept of personal trainers who identify and address the unique needs and preferences of clients, developing customized plans to help them achieve their fitness goals. The research aims to examine the impact of this approach on the loyalty of individuals working in areas such as general health and wellness, athletic performance, rehabilitation, and occupational conditioning. The study employed qualitative methods, utilizing in-depth interview techniques and conducted a descriptive analysis. The findings reveal that the personal trainer approach strengthens customer relationships and enhances brand loyalty. Furthermore, it was found that personalized experiences have positive effects on customer satisfaction, social media engagement, and website traffic. These results demonstrate that the personal trainer approach in sports marketing is an effective method for fostering customer loyalty.