Eğitim yapı cephelerinde kinetik gölgeleme elemanı kullanımının enerji performansına etkileri
Effects of use of kinetic shading elements on educational building facades on energy performance
  1. Tez No: 903903
  2. Yazar: TUĞBA ONUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ŞAHİN DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mimari yapılar, doğadaki canlılar gibi bulundukları ortama adapte olmaktadır. Bu durum da yapıları stabil durumdan çıkartıp daha hareketli hale getirmektedir. Mimaride uzun yıllar süren değişim, dönüşüm ve teknolojideki gelişmeler ile birlikte kinetik mimari kavramı oluşmuş ve yapıda farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda çevresel koşullara ve ihtiyaçlara cevap veren, enerjinin daha etkin kullanıldığı kinetik elemanlar içeren yapılar ortaya çıkmaya başlamıştır. Değişken koşullara göre dönüşebilen kinetik cepheler bu çalışmada eğitim yapıları üzerinden incelenecektir. Eğitim yapılarında ise öğrenme eyleminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için yapının cepheyle kurduğu ilişki ve iç mekân konforu önem kazanmaktadır. Bu çalışmada çeşitli ülkelerde yapılmış kinetik cepheye sahip eğitim yapı örnekleri ele alınarak cephede kinetik elemanların kullanım amacı incelenmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokul projesinin mevcut cephesine hareketli bir eleman tasarımı eklenerek Autodesk Revit programı ve eklentileri aracılığıyla enerji ve güneş ışığı analizi yapılmıştır. Değerlendirme kısmında yapının enerji tüketim/korunum durumları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Architectural structures adapt to the environment they are in, like living beings in nature. This situation also takes the structures out of their stable state and makes them more mobile. With the changes, transformations and technological developments that have been going on for many years in architecture, the concept of kinetic architecture has emerged and has started to be used in different areas in construction. As a result, structures containing kinetic elements that respond to environmental conditions and needs and where energy is used more effectively have begun to emerge. Kinetic facades that can transform according to changing conditions will be examined in this study through educational buildings. In educational buildings, the relationship between the structure and the facade and the comfort of the interior space gain importance for the healthy realization of the learning action. In this study, examples of educational buildings with kinetic facades built in various countries will be considered and the purpose of using kinetic elements on the facade will be examined. A kinetic element design was added to the existing facade of a primary school project affiliated to the Ministry of National Education and energy and sunlight analysis was performed using the Autodesk Revit program and its add-ons. In the evaluation section, the energy consumption/conservation status of the structure will be revealed.