Yığma binaların püskürtme beton ve FRP kompozit kumaş ile güçlendirilmesinin araştırılması
Investigation of strengthening masonry buildings using shotcrete and FRP composite fabric
- Tez No: 903979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yığma binalar, günümüzdeki yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yığma binaların güçlendirilmesi, tarihi bina niteliğinde olup olmamalarından bağımsız olarak oldukça ilgi gören popüler bir konudur. Yığma binaların güçlendirilmesinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler, binanın mevcut yapısal sistem durumu ve varsa hasarları, malzeme özellikleri, mimari koşullar ve fonksiyonel kriterler, uygulama şartları ve ekonomik koşullar gibi çeşitli parametrelere göre seçilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle yığma binaların yatay ve düşey yükler altındaki davranışları üzerinde durularak olası hasar mekanizmaları açıklanmıştır. Ardından günümüzde sıklıkla kullanılan güçlendirme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın amacı, püskürtme beton ve FRP kompozitler ile yığma binaların güçlendirilmesini konu almaktır. Bu sebeple, öncelikle her iki yöntem ile ilgili açıklamalar yapılmış, uygulama aşamaları detaylandırılmıştır. Ardından, bilgisayar ortamında oluşturulan mevcut bir yığma binanın sonlu elemanlar yöntemiyle güçlendirme analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz programında öncelikle güçlendirilmemiş binanın sismik performansı belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, bina TBDY-2018 hedef sismik performansını sağlayamamaktadır. Bu sebeple, püskürtme beton ve FRP kompozit güçlendirme teknikleri uygulanarak söz konusu bina güçlendirilmiştir ve sismik performansı yeterli hale getirilmiştir. Çalışmanın sonunda, yapılan analizler ve güçlendirme işlemlerine ilişkin sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Masonry buildings constitute a significant portion of the current building stock. The strengthening of masonry buildings is a highly popular topic, regardless of whether they are classified as historical structures or not. Various methods are employed in the strengthening of masonry buildings, selected based on multiple parameters such as the current structural system condition, any existing damages, material properties, architectural requirements, functional criteria, application conditions, and economic considerations. In this study, the focus is first on the behavior of masonry buildings under horizontal and vertical loads, explaining the potential damage mechanisms. Then, commonly used strengthening methods are discussed. The purpose of the study is to explore the strengthening of masonry buildings using shotcrete and FRP composites. Accordingly, explanations related to both methods are provided, and the application stages are detailed. Subsequently, strengthening analyses were conducted on an existing masonry building modeled in a computer software using the finite element method. In the analysis program, the seismic performance of the unstrengthened building was first determined. According to the analysis results, the building failed to meet the TBDY-2018 target seismic performance. Therefore, shotcrete and FRP composite strengthening techniques were applied to the building, bringing its seismic performance to an adequate level. The study concludes by presenting the results of the analyses and the strengthening procedures.