Sıçanda implantasyonda ve plasentasyonda granüllü metrial gland hücreleri ve mast hücreleri
Granulated metrial gland cells and mast cells in implantation and placentation in rat
  1. Tez No: 90399
  2. Yazar: DUYGU KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERGİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1) ÖZET Sıçandaki implantasyonda ve plasentasyonun erken aşamasında Granüllü Metrial Gland (GMG) hücrelerinin farklılaşmasının histokimyasal yöntemlerle ve mast hücrelerinin dağılımının stereolojik yöntemlerle belirlenmesi amaçlandı. Kontrol grubundan alınan uterus dokuları ve 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11. gün gebeliklerinden oluşan gruplardan alınan implantasyon bölgeleri rutin histolojik işlemlemeye tabi tutuldu. Alman seri kesitler, Hematoksilin-Eozin, PAS+Hematoksilin, Aldehit Fuksin, Feulgen, Giemsa, Filoksin-Tartrazin ve Toluidin Mavisi ile boyandı. GMG hücreleri kontrolde nadiren, 5. ve 6. günlerde az sayıda ve 7. 8. günlerde mezometrial desiduada sayılan artmış şekilde ve immatür morfolojideydi. Gebeliğin 9., 10. ve 11.
Özet (Çeviri)
3) SUMMARY It was aimed to determine the differentiation phases of Granulated Metrial Gland (GMG) cells by histochemical methods, and the distribution of mast cells by stereological methods in the early implantation and plasentation in rats. Uteri taken from control group and implantation sites taken from 5*, 6*, 7*, 8*, 9*, 10th, 11th days of pregnancy were processed histologically, Serial sections were stained with Haematoxylin-Eosine, PAS+Haematoxylin, Aldehit Fuchsin, Feulgen, Giemsa, Pyloxine -Tartrazine and Toluidin Blue. GMG cells with immature morphology were scarce in control group, in few numbers in 5* and 6* days and in increased numbers in mesometrial decidua of?111 and 8* days of pregnancy,.