Alloxan'ın sıçan pankreası üzerine etkilerinin ışık ve elektron mikroskobu seviyelerinde araştırılması
Investigation about the effect of alloxan on the rat at light and electronmicroscopical levels
- Tez No: 75
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
36 ÖZET ALLOXAN» IN SIÇAN PANKREASI ÜZERİNE ETKİLERİNİN IŞIK VE ELEKTRON MİKROSKOBU SEVİYESİNDE ARAŞTIRILMASI Bu çalışmamızda, deneysel şartlarda alloxan* m etkisiyle sıçan pankreas 'mda görülen morfolojik de ğişiklikler ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde in celenmiş ve kan glikoz seviyesi ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, kg. başına 70 mg. alloxan verilen deney grubundaki sçanlarm pankreas dokuları 48 ve 96 ncı saatlerde histolojik tekniklere göre inceleme ye tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular, mevcut li teratür bilgilerin ışığında tartışılmış olup kısaca aşağıda sunulmaktadır. Alloxan injeksiyonundan 48 saat sonra incele nen pankreas' in Langerhans adacıkları beta hücreleri nin nukleusl arında ve membr ani arında bozulmalar ve37 salgı granüllerinirı sayısında da büyük: miktarda azal malar izlenmiştir. Alfa hücreleri ise, alloxan' dan etkilenmemişlerdir. Kan örnekleri incelendiğinde 550 7 25 mg./lOO mi. seviyesinde hiperglisemi faz gözlenmiştir. Alloxan injeksiyonundan 96 saat sonra incelen en Langerhans adacıklarında beta hücreleri, gözleneme- miştir. Alfa hücrelerinin organelleri ve salgı gra- nülleri ise normal görülmüşlerdir. İncelenen kan ör neklerinde 25+5 mg./lOO mi, seviyesinde bir hipogli- semik faz gözlenmiştir. Deney gruplarına ait ekzokrin hücreler ince lendiğinde, 96 ncı saatte incelenen ekzokrin hücre mitokondriuml arının kristal arında bir bozulma olma sına karşın 48 inci saatte bunlara ait herhangi bir yapısal bozukluk gözlenmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulgu larım pankreas* m endokrin fonksiyonuna bağlı diğer morfolojik çalışmalara ışık tutacağı ve literatüre katkıda bulunacağı kanısını taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY INVESTIGATION ABOUT THE EFFECT OF ALLOXAN ON THE RAT AT LIGHT AND ELECTRONMICROSCOPICAL LEVELS In this work of ours, the morphological changes observed in the rat pancreas due to the effect of alloxan in experimental conditions and their relation to the blood sugar level have been investigated at light and electronmicroscopical levels. For this purpose, the pancreatic tissues of the rats in experimental group administered 70 mg. alloxan per kg, have been subjected to an examination in accor dance with histological techniques at the 48 and 96 hours. The findings obtained have been discussed in the light of data available in literature and are briefly presented below.39 In the nuclei and membranes of the beta cells of the Langerhans islets of the pancreas examined 48 hours after the injection of alloxan. ît has been observed that there was a degeneration and a great decrease in the number of secretion granules. As for the alpha cells, they -were not affected, when the blood samples vere examined, a hyperglysemic phase of a level of 550 ^ 25 mg./100 ml. has been observed. No beta cells could be observed in the Langer hans islets examined 96 hours after the injection of alloxan. As for the organelles and secretion granules, they were found to be normal. In the blood samples examined, a hypoglysemic phase of a level of 25 ^ 5 mg./lOO ml. has been observed. When the exocrine cells belonging to the experi mental group were examined, no morphological degene- th ration was observed at the 48 hour in contrast to a degeneration in the cristae of the mitochondria of th the exocrine cells examxned at the 96 hours. In conclusion, weare of the opinion that the findings obtained in this work willenlighten other morphological investigations related to the endocrine function of pancreas and contribute to literature.