Contribution of environmental art to urban place-making
Çevresel sanatın kentsel mekân üretimine katkısı
- Tez No: 904044
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GEDİKLİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzde, kentliler doğal süreçlerden giderek daha fazla kopmaktadırlar. Bu kopukluk, doğal süreçleri kavrayışta ve onlarla etkileşimde azalmayla sonuçlanmakta, bu da ekoloji konusunda bilinçsizliğe ve çevre koruma yönetiminde zorluklara yol açmaktadır. 1960'lı yıllarda, çevre hareketleri, doğal çevreden uzaklaşmanın anlaşılmasıyla ivme kazandı. Aynı dönemde, çevresel sanat ortaya çıkarak, sanatsal ifadeyi ekolojik sorunlara dikkat çekmek ve çevre koruma bilincini geliştirmek için kullandı. Sanatçılar, kentliler ile doğa arasındaki ilişkiyi kentsel açık alanlarda, ekolojik sorunlara yönelik farkındalık geliştirmeyi amaçlayan çalışmalarla güçlendirdiler. Kentsel mekânda doğa farkındalığı yaratmayı hedefleyen bu çalışmaları, mekân üretimi ile ilişkilendirmek olanaklıdır. Kentsel mekân üretimi, doğayı ve doğal süreçleri göz ardı etmemeli, aksine bunları bünyesinde barındırmalıdır. Çevresel sanat, kent ve doğanın birlikte var olmasına yönelik yeni olanakların yaratıcı bir şekilde önerilmesine ve doğa bilincinin geliştirilmesine zemin oluşturmaktadır. Bu çalışma, çevresel sanatın kentsel mekân üretimi pratiğine katkısını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çevresel sanat eserlerinin kentsel tasarım öğeleri olarak açık alanların tasarımında nasıl işlev gördüğü incelenmektedir. Çalışma, çevresel sanat eserlerinin oluşturduğu mekânsal ilişkilerin ve ilettikleri doğa temalı mesajların, kentsel çevreler ile doğa arasındaki bağlantıyı nasıl güçlendirdiğini ve bu eserlerin açık alanların planlanması ve tasarımında nasıl tamamlayıcı bileşenler olarak işlev gördüğünü inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, urban dwellers are becoming increasingly detached from natural processes. This disconnection often results in a diminished understanding of and interaction with nature, leading to ecological unawareness and challenges in fostering environmental stewardship. Environmental movements gained momentum in the 1960s with the growing awareness of the detachment from the natural environment. Concurrently, environmental art emerged, using artistic expression to draw attention to ecological issues and enhance environmental awareness. Artists strengthened the connection between urban dwellers and nature through projects in urban open spaces, aimed at raising awareness of ecological issues. These initiatives to foster nature awareness in urban settings can be associated with place-making. Urban place-making should not disregard nature and natural processes, but should incorporate them. Environmental art provides a foundation for creatively proposing new possibilities for the co-existence of urban and natural elements, and fostering nature awareness. This study aims to analyze contribution of environmental art to the practice of urban place-making. It will explore how the spatial relationships created by environmental artworks, along with the nature-related messages they convey, help strengthen the connection between urban environments and nature, and how these artworks function as integral components in the planning and design of open spaces.