Deneysel hematomyelide ürokinazın fibrinolitik etkisinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 90407
  2. Yazar: ŞAHATAYİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN REFİK KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada tavşanların torakal bölgesinde, spinal kordda hematomyeli yapmak suretiyle yaralanma oluşturuldu ve hasarlı kordda hematomun etkisi elektrofızyolojik ve histopatolojik olarak incelendi. Bu amaçla, ağırlıkları 2500-3000 gr arasında değişen 54 adet albino, melez, erkek tavşan kullanıldı.Tüm deneklerin Ti, T2, T3 ^mesafelerine tam laminektomi yapılarak spinal kordlan açığa çıkarıldı. Deneklerin 6 tanesinde elektrofizyolojik çalışmada standartizasyon oluşturmak amacıyla somatosensoryal evoked potansiyelleri ölçüldü. Kalan 48 tavşan, biri kontrol grubu diğeri de deney grubu olacak şekilde 24'erli iki çalışma grubuna ayrıldı. Deneklerin femoral arterinden alınan 10 ul otolog kan bir“frame”yardımıyla kordun içine verilerek hematomyeli oluşturuldu. Kontrol grubunda 0.1 mi serum fizyolojik, deney grubunda ise eşit hacimde ürokinaz, daha önce hematomyeli oluşturulan bölgeye enjekte edildi. Denekler, 1,3,7 ve 14 günlük izlenme sürelerine göre 4 alt gruba ayrıldı. Bu izlenme süreleri sonunda önce elektrofizyolojik inceleme amacıyla deneklerin kommün peroneal sinirleri uyarılarak T2 spinal segment seviyesinden kord dorsum potansiyelleri ölçüldü. Sonra sakrifiye edilerek hematomiyeli oluşturulan spinal kord bölgesi çıkarılarak histopatolojik inceleme yapıldı. Histopatolojik bulgular, ödem, eritrosit, iltihabi hücre ve astroglial hücre sayılarına göre gradelendirilerek; elektrofizyolojik sonuçlar ise istatistiksel olarak“student t- testi”ile değerlendirildi. Her iki grupta da birinci günde, elektrofizyolojik olarak tam blok ( izoelektrik hat ); histopatolojik incelemede ise yoğun eritrosit varlığı tespit edildi. Üçüncü günde, eritrosit sayısının azalmaya başladığı, ödemin arttığı, iyileşmeyi gösteren astroglial hücre proliferasyonunun başladığı; 7 ve 14' ncü günlerde eritrosit sayısında belirgin azalma olurken astroglial hücre sayısında belirgin artış saptandı. Bu günlerde yapılan elektrofizyolojik çalışmalarda standartizasyon grubundaki dalgalar elde edildi. Sonuç olarak spinal kordda oluşan bir hematomun rezolüsyonunda ürokinazın, serum fizyolojiğe bir üstünlüğü olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, injuries were done by hematomyelia in throcal region and spinal cord of the rabbits and than the effect of hemotoma in damaged cord was investigated electrophysiologically and histopathologically. For this reason 54 albino hybrid male rabbits weights ranged between 2500-3000 grams were used. Full laminectomy to of all the subjects to Ti, T2, T3and T4 space was applied and their spinal cords were made visible. In 6 of the subjects somatosensorial evoked potentials were measured to have standartization in the electrophysiologic study. The rest, 48 rabbits, were seperated into two groups of 24 as control and experiment. 10 ul blood that was got from the femoral artery of the subjects was injected into the cord by“frame”and hemotomyelia was formed. 0.1 ml serum physiologic in control group and urokinase of equal volume in experiment area. The samples were seperated into four sub-groups according to their 1,3,7 and 14 th day of observation. At the end of these observation times, for the purpose of electrophysiologic investigation the common peroneal nerves of the samples were stimulated and cord dorsum potentials were measured from T2 spinal segment level. Then the subject were sacrified, their hematomyelined spinal cord area was extracted and investigated histopathologically. Histopathologic findings were graded according to edema, erytrocite, inflammatory cell and astroglial cell ; likewise, electrophysiologic findings were evaluated statistically by“ student-t test”. In the first days in both groups we found out a complete block ( isoelectric line ) ; and a large number erytrocite in histopathological investigatioa In the third day, erytrocite number began to decrase, edema increased, astroglial cell proliferation, a sign of healing, began to appear ; in 7 th and 14 th days, while the number of erytrocite began to show an important decrease, astroglial cell number increased. In electrophysiological studies carried out in those days, we determined waves in standartization group. As a result it was concluded that urokinase in hematoma resolution of the spinal cord had 'no.meaningful predominance over the serum physiologic.