Deneysel hematomyelide streptokinazın fibrinolitik etkisinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 90408
  2. Yazar: ZEKİ BOĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Şimdiye kadar yapılan deneysel çalışmalarda hematomyelinin farmakolojik tedavisinde birinci kuşak fibrinolitik bir ajan olan steptokinazm lokal etkileri histopatolojik ve elektofizyolojik olarak incelenmemiştir. Deneysel çalışmamızda farklı sûrelerde streptokinaz varlığında hematomyelinin seyrinde SEP ve histopatolojik cevapların incelenmesi planlandı. Çalışmada ortalama ağırlığı 2000-2500 gr olan 54 tane beyaz albino erkek tavşan kullanıldı. Deney grupları; birincisi referans değerleri elde edilmek amacı ile standardizasyon grubu, ikincisi hematomyeli oluşturduktan sonra serum fizyolojik verilen kontrol grubu ve üçüncüsü ise hematomyeli yapılıp streptokinaz verilen deney grubu olarak üç ana gruba bölündü. Kontrol ve deney gruplarının her ikisi 1, 3, 7 ve 14 günlük izleme sürelerine göre 4 alt gruba ayrıldı. Deneklerde Tl, T2, T3 ve T4 seviyelerine laminektomi yapıldı. Duramater açığa çıkartıldı. Kontrol grubunda spinal kordun dorsal funikulusuna bir“frame”yardımı ile femoral arterden alınan kan ve serum fizyolojik, deney grubunda ise kan ve steptokinaz uygulandı. Her iki gruptaki denekler 1, 3, 7 ve 14. takip günlerinde SEP ölçümü yapıldı.. Takiben denekler sakrifiye edilerek medulla spinalisten alınan kesitler histopatolojik standartlara uygun incelemeye alındı. Kontrol ve deney gruplarının sonuçlarına istatistiksel olarak student t- testi uygulandı ve p>0.05 bulundu. Elektrofızyolojik olarak her iki grubun birbirinden farksız olduğu belirlendi. Histopatolojik olarak kontrol ve deney gruplarının her ikisinde eritrosit yoğunluğu ödem iltihabi hücre infiltrasyonu ve astrogliotik proliferasyon parametre olarak alındı ve 4 grade yapılarak incelendi. Kontrol ve deney gruplarının her ikisinde de elektrofızyolojik olarak birinci günde iletide tam blok, üçüncü günde traktus fonksiyonlarına ait iyileşme, yedinci günde iletimin daha da artığı, ondördüncü günde iyileşmenin maximum olduğu tespit edildi. Histopatolojik olarak birinci günde yoğun hematom ve ödem olduğu, üçüncü günde hematom rezorpsiyonunun başladığı, yedinci günde giderek artığı, ondördüncü günde iyileşmenin maximum olduğu tespit edildi. Deneysel hematomyelinin farmakolojik tedavisinde streptokinazm fibrinolitik lokal etkilerinin elektrofizlojik ve histopatolojik karşılaştırılma sonucu farksız olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Local effect of streptokinase, a primary fibrmolitic agent in pharmocological treatment of hematomyelia, have not been investigated either histopamologically or electrophysiologicalry in the experimental studies. In oar experimental study we planned to investigate SEP and histopathologic respond in hematomyelia treatment in streptokinase existance for different times. In die study, 54 white albino male rabbit of which the weight ranged between 2000-2500 grams, were used. Experiment groups were divided in to three; the standardization group to get the reference values, control group by giving hematomyelia serum physologic, and the experiment group given streptokinase and applied hematomyelia Both control and experiment groups were divided in to four sub-groups according to their observation dates of 1,3,7 and 14 days. Laminectomy was applied to T1,T2,T3, and T4 vertebral levels. Duramater was made visible. İn the control group, serum physiologic and blood obtained from the femoral artery was applied“frame”by a to dorsal funikulus of the spinal kord, and in the examination group blood and streptokinase were applied. SEP of the subject in both groups was measured in 1,3,7, and 14 observation days. Then the subjects were sacrified and parts obtained from the medulla spinalis were put under examination suitable to the histopathologic standarts. In both control and examination suitable to the histopathologic standarts. In both control and examination groups were analiysed statistically according to student-t test and P>0.005 was found. It was found out both groups were indefferent electrophysiologically. Histopathologically in control and experiment groups eritrosit density,,inflamation cells infiltration and astrogliotic proliferasyon were accepted as paramater and were investigated under four grades. It was detected that electrophysioligically both in control and experiment group, there was full block in conduction in the first day, healing in traktus functions in the third day, the conduction increased in the seventh day and a maximum healing m the 14 th day. And it was also determined that histopathologically, mere was a dense hematom and odema in the first day, the hematom resorption began in the third day this increased in the seventh day, and there was a maximum healing in the fourteenth day. Consequently, it was determined that fibrinolitik local effect of streptokinase were not different as a result of the electrophysiologic and histopathologic comparasion in the pharmocologic treatment of experimental hematomyelia