Biyomedikal uygulamalar için nanokitosan temelli malzemenin geliştirilmesi
Development of a nanochitosan based material for biomedical applications
- Tez No: 904084
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
3,4,5- trihidroksibenzoik asit olarak da adlandırılan gallik asit, diğer fenolikler arasında yüksek anti-enflamatuar ve anti-oksidatif aktivitelere sahip düşük moleküler ağırlıklı bir tri-fenolik bileşik ve çeşitli bitki, sebze ve meyvelerde bulunan doğal olarak oluşan bir ikincil metabolittir. Hem insan sağlığı hem de endüstri için olumlu etkileri olan gallik asidin izolasyonu ve analizi için giderek daha doğru ve güvenilir yöntemler geliştirilmekte ve üretimini artırmak için yeni çözümler aranmaktadır. Bu çalışmada, gallik asidin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile tayininden önce kompleks matriksli ortamlardan gallik asidin ekstraksiyonunda kullanılmak amacıyla modifiye nanokitosan temelli bir polimerik malzemenin sentezlenmesi ve karakterizasyonu hedeflenmiştir. Öncelikle, kitosan (poli-metakrilik asit-(R)-6-kloro-N2-(2-(5-metoksi-1H-indol-3-il)etil)-N4-(1-feniletil)-1,3,5-triazin-2,4-diamin) [CTS-p(MAA-FİT)] nanomalzemesi sentezlenmiş, fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR), termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve şişme testi ile yapısı karakterize edilmiş, gallik asidin izolasyonunda kullanımı değerlendirilmiştir. Gallik asidin ekstraksiyonu amacıyla hazırlanan CTS-p(MAA-FİT) sorbentinin adsorpsiyon parametreleri (pH, sorbent miktarı, başlangıç gallik asit derişimi gibi) ekstraksiyon için optimize edilmiştir. Sorbent keçiboynuzu bitkisi ve ürünlerinden gallik asit tayini amacıyla kullanılmıştır. CTS-p(MAA-FİT) sorbentinin tekrar kullanılabilirliğini belirlemek üzere adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü aynı sorbent ile 5 kez tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gallic acid, also named as 3,4,5-trihydroxybenzoic acid, is a low molecular weight tri-phenolic compound with high anti-inflammatory and anti-oxidative activities among other phenolics and a naturally occurring secondary metabolite found in various plants, vegetables and fruits. More accurate and reliable methods are being developed for the isolation and analysis of gallic acid, which has positive effects on both human health and industry, and new solutions are being sought to increase its production. In this study, the preparation and characterization of a modified nanochitosan-based polymeric material for the extraction of gallic acid from complex matrix media before its determination by high-performance liquid chromatography was aimed. First of all, chitosan (poly-methacrylic acid-(R)-6-chloro-N2-(2-(5-methoxy-1H-indol-3-yl)ethyl)-N4-(1-phenylethyl)-1,3,5-triazine-2,4-diamine) [CTS-p(MAA-FIT)] nanomaterial was synthesized, its structure was characterized by Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), thermogravimetric analysis (TGA), scanning electron microscope (SEM) and swelling test, and its use in the isolation of gallic acid was evaluated. The adsorption parameters (such as pH, initial gallic acid concentration, time) of the CTS-p(MAA-FIT) sorbent prepared for the extraction of gallic acid were optimized for extraction. The sorbent was used for the determination of gallic acid from carob and its products. To determine the reusability of the CTS-p(MAA-FIT) sorbent, the adsorption-desorption cycle was repeated 5 times with the same sorbent.