Beyaz eşya sektöründe müşteri odaklı ürün geliştirme için model önerisi
Model proposing for customer- oriented product development in the white goods industry
- Tez No: 904083
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Müşteri odaklı ürün geliştirme artan rekabet koşullarında başarının temel taşlarından biri haline gelmiştir. Kısalan ürün döngüsü, müşteri taleplerindeki çeşitlilik ve dalgalanma firmaları daha hızlı hareket etmeye zorlamaktadır. Bu koşullarda veriye çabuk ulaşmak, doğru yöntemler geliştirmek, müşteri talepleri ile örtüşen ürünler çıkarmak için Kalite Fonksiyon Yayılımı kullanılan yöntemler arasındadır. İlgili tezde Kalite Fonksiyon Yayılımı'nın araçlarından biri olan Kalite Evi uygulanmıştır. Kalite Evi'nin girdisi olan müşteri gereksinimleri çevrim içi şikayetlerin uzmanlar tarafından kategorize edilmesiyle belirlenmiştir. Müşteri gereksinimlerin önem dereceleri Kategorik Tabanlı Değerlendirme Tekniği ile Çekiciliği Ölçme (MACBETH) ile hesaplanmıştır. Hesaplamada M-MACBETH yazılımından yararlanılmıştır. Müşteri gereksinimlerine karşılık gelen teknik gereksinimler uzmanlar tarafından belirlenmiş ve teknik gereksinimlerin kendi aralarındaki içsel ilişki de Karar Verme Deneme ve Değerlendirme Laboratuvarı (DEMATEL) ile incelenmiştir. İlgili veriler Kalite Evi'ne eklenmiştir. Önerilen bu model indüksiyonlu ocak ürünün geliştirilmesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Customer-focused product development has become one of the cornerstones of success in increasingly competitive conditions. Shortening product cycles, diversity and fluctuation in customer demands force companies to act faster. In these conditions, Quality Function Deployment is among the methods used to access data quickly, develop correct methods, and produce products that match customer demands. In the relevant thesis, the House of Quality, one of the tools of Quality Function Deployment, was applied. Customer requirements, which are the input of the quality house, were determined by categorizing online complaints by experts. The importance levels of customer requirements were calculated with Categorical Based Evaluation Technique for Measurement of Attractiveness (MACBETH). M-MACBETH software was used in the calculation. Technical requirements corresponding to customer requirements were determined by experts, and the internal relationship between the technical requirements was examined by Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL). Relevant data has been added to the House of Quality. This proposed model was applied in the development of the induction hobs.