Bireysel ve takım sporları ile ilgilenen bireylerin sportif özgüven ego yönelimi ve görev yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sport self-confidence ego orientation and task orientation of individuals involved in individual and team sports
- Tez No: 904147
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel ve takım sporu yapan bireylerin sportif özgüven, ego yönelimi ve görev yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu faktörlerin bazı değişkenler açısından nasıl farklılık gösterdiğinin belirlenmesidir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılı, Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bölümlerinde öğrenim görmekte olan 172 erkek ve 130 kadın olmak üzere 302 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler, kişisel bilgi formu,“Sporda Sürekli Kendine Güven Ölçeği”ve“Başarı Algısı Envanteri (Yetişkin Versiyonu-BAE-Y)”kullanılarak elde edilmiştir. Analize dâhil edilen verilerin normallik sınaması yapılmış ve parametrik analiz yöntemlerinden bağımsız örneklem t test, tek yönlü varyans analizi ANOVA ve Pearson korelasyon testleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların sportif özgüven, ego yönelimi ve görev yönelimleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak, sportif özgüveni yüksek olan bireylerin ego ve görev yönelimlerinin de yükselme eğiliminde olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between sportive self-confidence, ego orientation and task orientation of individuals who participate in individual and team sports and to determine how these factors differ in terms of some variables. The study was designed with the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 302 volunteer students, 172 males and 130 females, who were studying in the departments of Gaziantep University Faculty of Sport Sciences in the 2023-2024 academic year. The data in the study were obtained by using the personal information form, the“Continuous Self-Confidence in Sport Scale”and the“The Perception of Success Questionnaire (Adult Version-POSQ-A-)”. The data included in the analysis were tested for normality and Independent-Sample T Test, One-Way ANOVA and Pearson correlation tests were applied. As a result of the analyses, a significant positive relationship was found between participants' sportive self-confidence, ego orientation and task orientation (p0,05). As a result, it can be stated that ego and task orientations of individuals with high sportive self-confidence also tend to increase.