Bireysel ve takım sporları ile ilgilenen master sporcularda egzersiz bağımlılığının incelenmesi
Investigation of exercise addiction in master athletes caring for individual and team sports
- Tez No: 639114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma takım ve bireysel sporlarda müsabakalara katılan master (35 yaş üstü kadın ve erkek) sporcuların egzersiz bağımlılığı düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya bireysel sporlarda atletizm ve oryantiring branşları oluştururken takım sporlarında ise futbol ve basketbol branşları ile ilgilenen katılımcılar oluşturmaktadır. Bu çalışmaya gönüllü olan en az 2 yıl ve haftada 2 gün düzenli olarak spor yapan master (35 yaş ve üstü) sporcular katılmıştır. Örneklem büyüklüğünü ise İstanbul, İzmir, Ankara ve Muğla ilerinde bulunan 35 yaş üstü kadın ve erkek sporcular oluşturmaktadır. İllerde bulunan sporculara“Kişisel Bilgi Formu”,“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21”anketleri gerekli izinler alınarak internet (Facebook, whatsapp ve instagram) üzerinden anket formu gönderilip sporcuların online olarak anketi uygulaması istenilmiştir. Elde edilen verilere göre İstanbul, İzmir, Ankara ve Muğla ilerinde bulunan gruplardan 201 sporcu katılım sağlamıştır. Ölçme araçlarının uygulanması ile ilgili düzenlemelerin yapılması ve verilerin toplanması aşamasından sonra pandemi( covid-19) nedeniyle online anket uygulandığı için yanlış ya da eksik girilen veriler araştırma dışında tutularak analizleri yapılmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde SPSS 19 paket program kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the exercise addiction levels of master (men and women over 35) who participate in team and individual sports competitions. In the study, while athletics and orienteering branches form individual sports, participants interested in football and basketball branches in team sports. This study was attended by master athletes (age 35 and older) who volunteered for at least 2 years and 2 days a week regularly. The sample size is composed of male and female athletes over the age of 35 who are located in Istanbul, Izmir, Ankara and Muğla.“Personal Information Form”,“Exercise Addiction Scale-21”questionnaires were sent to the athletes in the provinces and the questionnaire was sent online via the internet (Facebook, WhatsApp and Instagram) and the athletes were asked to apply the questionnaire online. According to the data obtained, 201 athletes from groups located in Istanbul, Izmir, Ankara and Muğla have participated. Since the online survey was applied due to the pandemic (covid-19) after making the arrangements for the application of measurement tools and collecting the data, the wrong or incomplete data were excluded from the research and analyzed. SPSS 19 package program was used for statistical analysis of the data.