Development of copolymer based surface coating with antimicrobial activity for gutta percha and investigation of its efficacy
Gutta perka için antimikrobiyal aktiviteye sahip kopolimer esaslı yüzey kaplamanın geliştirilmesi ve etkinliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 904178
  2. Yazar: SENA HAMARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diş sağlığı günümüzde bireylerin hayat kalitesini ve günlük aktivitelerini etkileyen en önemli faktörleirn başında yer almaktadır. Dişlerin düzenli olarak temizlenmesi, gerektiği durumlarda diş hekimleri tarafından müdahale edilmesi ile sağlıklı yapının koruması kişilerin sahip olduğu dişlerle hayatlarını idame ettirmesine katkı sağlamaktadır. Ancak belirtilen hijyenin yeterli seviyede sağlanamaması, sağlıksız beslenme ve eksik kontroller neticesinde diş çürümesi ile başlayan problemler diş kaybına yol açmaktadır. Bu kapsamda kişilerin diş kaybını önlemek adına 'Kanal Tedavisi' uygulanmaktadır. Kanal tedavisi dişte bulunan enfekte olmuş ve çürük gelişimi gösteren sinir, kan ve ölü dokuların kökten temizlenmesi ve geride kalan açıklığın termoplastik bir malzeme olan 'Güta Perka' ile doldurulmasını kapsamaktadır. Ancak tedavi sürecinde, güte perkanın dentine tutunmasını sağlamak için kullanılan patların bozunması, kanalların yeterli seviyede temizlenememesi ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin çoğalması gibi nedenlerden ötürü tedavinin tekrarlanmasını gerektiren durumlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada amaç, bahsi geçen problemlerin sebep olduğu ikincil tedavinin önüne geçerek uzun süre tedavi süresini kısaltmaktır. Bu kapsamda güta perka yüzeyleri, diş hekimliğinde antimikrobiyal özelliği kanıtlanmış klorheksidin ve triklosan malzemeleri ile 'Kimyasal Buhar Biriktirme' yöntemi kullanılarak kaplanmış ve in vitro ortamda E. coli ve S. epidermidis bakterilerine karşı olan etkinliği incelenmiştir. Yapılan in vitro çalışmalarda kaplamaların kanal içerisinde antimikrobiyal etkinlik sağladığı ve kaplamaların bakterileri yüzeyden iterek birincil koruma kalkanı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental health is one of the most important factors affecting the quality of life and daily activities of individuals today. Regular teeth cleaning and timely interventions by dentists help maintain a healthy structure, allowing individuals to continue their lives with their natural teeth. However, inadequate hygiene, unhealthy diets, and lack of regular check-ups can lead to dental decay, ultimately resulting in tooth loss. In this context, root canal treatment is applied to prevent tooth loss. Root canal treatment involves the removal of infected nerves, blood, and dead tissues from the root of the tooth, followed by filling the remaining space with a thermoplastic material called 'Gutta-Percha.' However, issues such as the degradation of the sealants used to bond Gutta-Percha to dentin, inadequate cleaning of the canals, and the growth of antibiotic-resistant bacteria may require the treatment to be repeated. The aim of this study is to prevent secondary treatments caused by these problems and to shorten the overall treatment duration. In this context, the surfaces of Gutta-Percha were coated with chlorhexidine and triclosan—materials proven to have antimicrobial properties in dentistry—using the 'Chemical Vapor Deposition' method, and their effectiveness against E. coli and S. epidermidis bacteria in vitro was examined. The in vitro studies showed that the coatings provided antimicrobial activity within the canal and acted as a primary protective barrier by repelling bacteria from the surface.