Comparison of retention values of different polyvinylsiloxane matrix materials on different types of patrices in implant-supported overdentures
İmplant destekli tam protezlerde farklı tiptekipatriksler üzerindeki farklı polivinil siloksan matriks materyallerinin retansiyon değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 904177
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE TOPRAKSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. İDİL DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı implant destekli tam protezlerde, ball, locator ve TiSi.snap ataşmanlar üzerinde matriks parçası olarak kullanılan dört polivinil siloksan (PVS) materyalinin retansiyon değerlerini, birbirleri ile ve geleneksel matrikslerinin retansiyon değerleriyle karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntemler: Her biri iki parçadan oluşan 140 örnek hazırlandı (n: 10). Numunelerin alt parçası, pleksiglasa dik olarak yerleştirilmiş iki implant analoğu ve bunların üstüne vidalanmış iki patriksten oluşuyordu. Bu patriks ataşmanlar ball (DTI İmplant Sistemleri, Türkiye), locator (DTI İmplant Sistemleri, Türkiye) ve TiSi.snap (Bredent GmbH & Co.KG, Almanya) idi. Numunenin matriks bileşenlerini içeren ve implant destekli bir tam protezi simüle eden üst parçası, polimetil metakrilat (PMMA) bloklardan frezelenerek elde edildi. Matriks olarak, tüm ataşman tipleri için dört farklı PVS materyali (Retention.sil 200, Retention.sil 400, Retention.sil 600 ve GC Reline II Soft), ball ve locator ataşmanlar için ilaveten geleneksel matriksleri kullanıldı. Her numune, bir termal döngüye ve çiğneme simülatöründe oklüzal kuvvet uygulamasına tabi tutuldu. Retansiyon değerleri, başlangıçta, 1 yıllık kullanım (1490 siklus) sonrasında ve 2 yıllık kullanım (2920 siklus) sonrasında kaydedildi. Bulgular: Ball ve locator ataşmanları için konvansiyonel matrisler PVS matriks materyallerinden anlamlı derecede daha yüksek retansiyon değerleri sağladı (p= 0,0001). Tüm gruplar arasında en yüksek retansiyon değeri (84,75 N), başlangıç ölçümünde ve ball ataşmanın konvansiyonel matriks ile kombine edilmesiyle elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the retention values of four polyvinyl siloxane (PVS) materials used as matrix parts over ball, locator and TiSi.snap attachments with the retention values of each other and conventional matrices in implant-retained overdentures. Materials and Methods: 140 specimens each consisting of two parts were prepared (n: 10). The lower part consisted of two implant analogs embedded perpendicularly in plexiglass and two patrices screwed on top of them. These patrix attachments were ball (DTI Implant Systems, Turkey), locator (DTI Implant Systems, Turkey), and TiSi.snap (Bredent GmbH & Co.KG, Germany). The upper part of the specimen containing the matrix components and simulates an implant-supported overdenture, was milled from polymethyl methacrylate (PMMA) blocks. As matrices, four PVS materials (Retention.sil 200, Retention.sil 400, Retention.sil 600, and GC Reline II Soft) were used for all attachment types, as well as conventional matrices for ball and locator attachments. Each specimen was subjected to thermal cycling, and occlusal force application in a chewing simulator. Retention values were recorded at initial, after 1 year of use (1490 cycles), and after 2 years of use (2920 cycles). Results: For ball and locator attachments, conventional matrices provided significantly higher retention values than PVS matrix materials (p= 0.0001). The highest retention value (84.75 N) among all groups was obtained when ball attachment combined with the conventional matrix at the initial measurement.