Deneysel periodontitisli ratlarda metilsülfonilmetan uygulamasının alveolar kemik kaybı ve oksidatif stres üzerine önleyici etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the inhibitory effect of methylsulfonylmethane application on alveolar bone loss and oxidative stress in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 904203
  2. Yazar: MELEK BEDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: MSM anti-inflamatuar ve anti-oksidan etkileri olan organik sülfür bileşiğidir. Bu çalışmanın amacı, MSM'nin periodontitisli ratlarda alveolar kemik yıkımı üzerine önleyici etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 24 erkek Sprague-Dawley rat rastgele üç gruba ayrıldı: Kontrol, Dp ve Dp-MSM. Periodontitis, alt 1.azı dişlerin boyunlarına sub-paramarjinal pozisyonda 4.0 ipek sütur yerleştirilip, süturun 5 hafta boyunca uygulanmasıyla oluşturuldu. Dp-MSM grubuna, intra-peritoneal olarak 500 mg/vücut ağırlığı/gün MSM, 35 gün boyunca verildi. Çalışmanın sonunda, bilateral mandibula örnekleri alındı. Periodontal kemik kaybı histolojik kesitler aracılığıyla ölçüldü. Sağ mandibular doku örneklerinde histomorfometrik ve immünohistokimyasal (RANKL, OPG) değerlendirmeler, sol mandibular doku örneklerinde biyokimyasal (MDA, GSH, OSİ, TAS, TOS, IL-1β, IL-10, IL-1β/ IL-10) değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: IL-1β ve IL-1β/IL-10 değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: MSM is an organic sulfur compound with anti-inflammatory and anti-oxidant effects. The aim of this study was to investigate the preventive efficacy of MSM on alveolar bone destruction in rats with periodontitis. Material and Methods: 24 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into three groups: Control, Ep and Ep-MSM. Periodontitis was induced by placing 4.0 silk sutures in the subparamarginal position on the necks of the mandibular first molars and applying the suture for 5 weeks. The Ep-MSM group was given 500 mg/body weight/day MSM intraperitoneally for 35 days. At the end of the study, bilateral mandibular samples were taken. Periodontal bone loss was measured by histological sections. Histomorphometric and immunohistochemical (RANKL, OPG) evaluations were performed on right mandibular tissue samples, and biochemical (MDA, GSH, OSI, TAS, TOS, IL-1β, IL-10, IL-1β/IL-10) evaluations were performed on left mandibular tissue samples. Results: No significant difference was found between the groups in IL-1β and IL-1β/IL-10 values (p>0.05).