Farklı gübre uygulamalarının ayçiçeği (Helianthus annuus L.)'nin verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of different fertilizer applications on the yield and quality characteristics of sunflower (Helianthus annuus L.)
  1. Tez No: 904202
  2. Yazar: GÖKHAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma; 2023 yılında Tekirdağ ili, Süleymanpaşa ilçesi Kılavuzlu köyündeki çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Deneme,“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada, 3 farklı gübre çeşidi 4 farklı dozda uygulanarak ayçiçeğinin verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada materyal olarak Pioneer firmasına ait P64LP130 yağlık ayçiçeği çeşidi, gübre olarak ise; Amonyum Sülfat ve Diamonyum Fosfat gübre çeşitlerinin 0, 10, 20 ve 40 kg da-1 dozları ile Amonyum Tiyosülfat gübresinden 0, 2, 4 ve 8 lt/da kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, 20 kg Diamonyum Fosfat (NH4)2HPO4 %18 N-%46 P, uygulama etkisi önemli bulunmuştur. Denemede, tohum verimlerinin 172.25-267.00 kg da-1 arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek tohum ve yağ verimi 267.00 kg da-1 ve 123.65 kg da-1 ile 20 kg da-1 dozunda DAP'a (NH4)2HPO4 %18 N- %46 P aittir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the farmer's field in Kılavuzlu village of Süleymanpaşa district, Tekirdağ province in 2023. The study was conducted at“randomized complete block with split plot”design with 4 replications. In the study, it was aimed to determine the effects of 3 different fertilizer types at 4 different doses on the yield and quality characteristics of sunflower. In the study, P64LP130 oil sunflower variety of Pioneer company was used as material and 0, 10, 20 and 40 kg da-1 doses of Ammonium Sulphate and Diammonium Phosphate fertilizer types and 0, 2, 4 and 8 lt/da of Ammonium Thiosulphate fertilizer were used as fertilizer. As a result of the research, the effect of 20 kg Diammonium Phosphate (NH4)2HPO4 %18 N - %46 P application was found significant. In the experiment, seed yields varied between 172.25 - 267.00 kg ha-1. The highest seed and oil yields were 267.00 kg da-1 and 123 kg da-1 and DAP at a dose of 20 kg da-1 belongs to (NH4)2HPO4 %18 N - %46 P.