Lomber disk hernili bireylerde kassal enduransın; ağrı, bel farkındalığı ve kinezyofobi ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between muscular endurance and pain, lumbar awareness, and kinesiophobia in individuals with lumbar disc herniation
- Tez No: 904241
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TEKDÖŞ DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
LOMBER DİSK HERNİLİ BİREYLERDE KASSAL ENDURANSIN; AĞRI, BEL FARKINDALIĞI VE KİNEZYOFOBİ İLE İLİŞKİSİ ÖZET Çalışmamızın amacı lomber disk hernili bireylerde kassal enduransın; ağrı, bel farkındalığı, kinezyofobi ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 18-65 yaş arasında, 116 lomber disk herni tanısı almış birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra, kas enduransları ölçülmüştür. Ağrı değerlendirilmesi Vizüel Analog Skala ile, bel farkındalığı Fremental Bel Farkındalık Anketi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile, bel ağrısının günlük aktiviteleri ne kadar etkilediği Oswestry Bel Ağrısı Engellilik İndeksi ile diye değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 50,81 (SS = 11,350), ortalama boyu 163,5 (SS = 9,34), ortalama kilosu 76,86 (SS = 11,51), ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) değeri 28,8 (SS = 4,79) ve genel ağrı ortalaması 7,25 (SS = 1,65) olarak bulunmuştur. Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonucuna göre lomber disk hernili bireylerde kassal endurans ile ağrı arasındaki ilişki incelendiğinde: gövde fleksör kas enduransı ile VAS skoru arasında düşük negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (r= -0,221, p 0,05). Gövde lateral fleksör kas enduransı ile bel ağrısı engellilik skoru arasında orta negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (r= -0,315, p 0,05). Gövde lateral fleksör kas enduransı ile bel farkındalık skoru arasında düşük negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (r=-0,204, p0,05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN MUSCULAR ENDURANCE AND PAIN, LUMBAR AWARENESS, AND KINESIOPHOBIA IN INDIVIDUALS WITH LUMBAR DISC HERNIATION ABSTRACT The aim of our study is to examine the relationship between muscular endurance and pain, lumbar awareness, and kinesiophobia in individuals with lumbar disc herniation. The study included 116 individuals aged between 18 and 65 years who were diagnosed with lumbar disc herniation. After recording the demographic information of the participants, their muscular endurance was measured. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), lumbar awareness was assessed using the Fremantle Back Awareness Questionnaire, kinesiophobia was assessed using the Tampa Scale for Kinesiophobia, and the impact of low back pain on daily activities was assessed using the Oswestry Disability Index. The average age of the participants was found to be 50.81 (SD = 11.350), average height 163.5 cm (SD = 9.34), average weight 76.86 kg (SD = 11.51), average body mass index (BMI) 28.8 (SD = 4.79), and the overall average pain score was 7.25 (SD = 1.65). Pearson Correlation Analysis was conducted. According to the results, when the relationship between muscular endurance and pain in individuals with lumbar disc herniation was examined: a low negative significant relationship was found between trunk flexor muscle endurance and VAS score (r= -0.221, p 0.05). A moderate negative significant relationship was found between trunk lateral flexor muscle endurance and low back pain disability score (r= -0.315, p 0.05). A low negative significant relationship was found between trunk lateral flexor muscle endurance and lumbar awareness score (r=-0.204, p0.05).