Salyangoz avcısı Rumina decollata (L.) (Gastropoda: Subulınıdae) ile alternatif avlarından olan Eobania vermiculata (M.) (Gastropoda: Helıcıdae)'nın turunçgillerde popülasyon takibi ve biyolojisi üzerinde araştırmalar
Research on population monitoring and biology of snail predator Rumina decollata (L.) (Gastropoda: Subulinidae) and its alternative prey Eobania vermiculata (M.) (Gastropoda: Helicidae) in citrus fruits
- Tez No: 904279
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda turunçgillerde zararlı olan Eobania vermiculata (M.) (Gastropoda: Helicidae) ile salyangoz avcısı Rumina decollata (L.) (Gastropoda: Subulinidae)'nın popülasyon takibi yapılmış ve R. decollata'ya av olarak E. vermiculata ile alternatif besin olarak sadece marul, patates, ıspanak, havuç, lahana, portakal, greyfurt, limon, marul x E. vermiculata ve marul x portakal x E. vermiculata kombinasyonları verildiğinde en çok tercih ettiği gıdalar belirlenmiştir. Popülasyon takibi 300 adet R. decollata salımının yapıldığı 100'er da'lık 2 adet farklı yaşlardaki Meyer bahçesinde yapılmış olup sayımlar ayda bir, 100 ağacın taç izdüşümü ve üzeri sayılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, E. vermiculata en yüksek popülasyon yoğunluğuna Ocak 2024'de 10 yaşındaki bahçede ağaç başına ve taç izdüşümü çevresine düşen 10.84 adet ile tespit edilmiştir. Üç yaşında olan Meyer limon bahçesinde ise ağaç başına ve taç izdüşümü çevresine düşen 70,60 adet ile Mayıs 2023 sayımında saptanmıştır. Denemeler ve üretim çalışmaları 21±2°C sıcaklık, %65±5 orantılı nem, 16:8 saat (aydınlık: karanlık) aydınlatma koşullarındaki iklim odasında gerçekleştirilmiştir. Denemelerde 11x12x4 cm ölçülerinde şeffaf sızdırmaz saklama kapları kullanılmıştır. Her bir deneme 20 tekerrür olarak kurulmuş ve bir yıl boyunca haftada üç gün kontrolleri yapılarak R. decollata'nın, E. vermiculata üzerinde bir yıllık zararlı salyangoz tüketimi, yumurta verimi ve en çok tercih ettiği bitkisel ürünler belirlenmiştir. Yumurtadan çıktıktan sonra farklı besinlerle beslenen bireylerde günlük (3, 6, 12, 24, 48, 75, 96, 120 ve 240) büyüme ölçümleri (mm) yapılmıştır. R. decollata 240 günlük ölçümlerinde en iyi gelişmeyi 31,75±0,66 ortalama ile marul x E. vermiculata ile beslendiğinde göstermiştir. En zayıf gelişmeyi ise 13,88±0,82 ortalama ile ıspanak ile beslendiğinde göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the population of Eobania vermiculata (M.) (Gastropoda: Helicidae), which has been a pest on citrus fruits in recent years, and Rumina decollata (L.) (Gastropoda: Subulinidae), which is a snail predator, was monitored and the most preferred foods were determined when E. vermiculata was offered as prey and only lettuce, potato, spinach, carrot, cabbage, orange, grapefruit, lemon, lettuce X E. vermiculata and lettuce X orange X E. vermiculata combinations were offered as alternative food. Population monitoring was carried out in two Meyer orchards of different ages, each with an area of 100 da, in which 300 R. decollata were released and the counts were made once a month by counting above or underneath the canopy of 100 trees.. As a result of the study, the highest population density of E. vermiculata was found in January 2024 in the 10-year-old orchard with 10.84 indivuals per tree above or below the canopy. In the three-year-old Meyer lemon orchard, 70.60 indivuals per tree were recorded in the May 2023. The experiments and rearing studies were carried out in a climate room at 21±2°C temperature, 65±5% RH, and light conditions of 16:8 hours (light:dark). Transparent sealed storage containers with a size of 11x12x4 cm were used for the trials. Each experiment was set up as 20 replicates and observed three days per week for one year to determine the annual consumption of prey snail, egg production and most preferred plant products of R. decollata on E. vermiculata. After hatching, daily (3, 6, 12, 24, 48, 75, 96, 120 and 240) growth measurements (mm) were taken in relation to the different feeding sources. R. decollata showed the best development in the 240-day measurements with an average of 31.75±0.66 when fed with lettuce x E. vermiculata. It showed the weakest development with an average of 13.88±0.82 when fed with spinach.