Salyangoz avcısı Ablattaria arenaria (coleoptera : Silphidae)'nın biyolojisi, beslenme yeteneği ve popilasyon dalgalanması
  1. Tez No: 168686
  2. Yazar: TÜLİN ÇÖLKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI öz Laboratuvarda Ablattaria arenarda (Kraatz)' nın yumurta, 1., 2., 3. larva, prepupa ve pupa dönemlerinin yasam süreleri sırasıyla 9.8, 3.1, 2.5, 4.2, 3.6 ve 5.8 gün olmuştur. Dişiler yumurtalarını guruplar halinde ve düzensiz aralıklarla bırakmışlardır, Dişi başına yumurta sayısı 144 ile 193 arasında değişmiştir. A. arenarina larvaları farklı salyangoz türleri ile beslendiğinde en fazla Monacha syıiacı (Ehrenberg) 'yi tercih etmiş, bunu sırasıyla Xeropdcta derbentina (Krynicki), Zebrina eburnea (Pfieffer) ve Candddula sp. izlenmiştir. Avların bir arada veya ayrı ayrı verilmesi bu sıralamayı etkilememiş, ancak avlar birarada verildiğinde larvalar daha geçici olmuş, özellikle 3. larva dönemi Z. eburnea ile hiç beslenmemiştir. Larvalara farklı büyüklükteki bireylerden oluşan X, derbentina ve Z. obur uca av olarak verildiğinde, genç larvaların küçük av bireyleriyle, İleri dönem larvaların ise büyük bireylerle beslendiği görülmüştür. Av yoğunluğunun artığı ile 1. larva döneminin tükettiği av miktarında az bir artış görülmüş, 2. ve 3. larva dönemlerinde ise tüketim miktar, ortamdaki av yoğunluğunun artışına bağlı olarak gelişmiştir, Her üç larva döneminde de işlevsel tepki Holling'in“Tip 2”seklinde olmuştur. Larvalar açlığa karşı çok duyarlı olmuş, 1. larva dönemindeki bireylerin tümü 4. günde, 2. ve 3. dönemdeki bireylerin tümü 1ı;e 5. günde ölmüşlerdir. Doğada ise A, arenarda kışı ergin olarak geçirmiş, 1985 yılında lisan ayında kışlaklarından çıkmış ve bir döl vermiştir. Bu dölün erginleri Haziran ayındaki toprak içerisinde yazlamaya çekilmişlerdir. 1986 yılında ise erginler Mart ayında görülmeye başlamış ve iki döl gözlenmiştir. Yazlama yine Haziran ayında olmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The duration of egg, 1st, 2nd, 3rd, prepupal, and pupnL stages of Ablattarla arenaria (Kraatz) averaged 9.8, 3.1, 2.5, 4.2, 3.6 and 5.8 days, respectively. Females laid their eggs in loin nt. li regular intervals. lumber of eggs per female varied between 144 to 193. When the larvae fed on different snail species, Honachn. Byriaca (Ehrenberg) was, the most preferred prey which wae followed by Xeropicta derbentina (Krynicki), Zebrina eburnea ififfei ), and Candidula sp. The prey preference of the larvae did not change whether prey was together given or separately, but the consumption late of the preferred ones increased, and others decreased when prr;y tipecles ware given together. Third instar larva did not eat any Z. eburaea when other prey species were available. ¥hen the larvae were presented X. derbentina and Z, eburnea individuals with various slfces, the young larvae consumed more small prey, and mature larvae coriBiimed more larger individuals. The response of 1st larval stage to tho increasing density of X. derbentina was slow, but the response of 2 nd and 3 rd stages were high. The prey consumption rate of 3 rd larva i net eased considerably at increasing X, derbentina densities. The fund. tonal response model developed for all larval stages was oi Hoi ling'» Type 2. Larval stages were very sensitive to starvation; all the individuals of 1 st stage died on 4 th day, and all individuals of 2 nd and 3 rd stage died on 5 th day in the absence of prey. A, arenaria overwintered as adult. Adults emerged from overwintering sites in April, and one generation observed in 1985. Adults moved in tD soil for eastivation by June. Adults appeared in Harch, and two generations were present in 1986. The resting period started again in June.