Kamu diplomasisi perspektifinden Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinin değerlendirilmesi: TRT Özbekçe örneği
Evaluation of Turkey and Uzbekistan relations from the perspective of public diplomacy: The case of TRT Uzbek
- Tez No: 904354
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu diplomasisi genel olarak bir devletin başka bir devletin toplumunu başta medya olmak üzere çeşitli araçlarla etkileme, hedef kitlenin kararlarını yönlendirme ve dış politikasındaki hedeflerini gerçekleştirme yeteneğidir. Bu süreçte bir devlet, hedef kitleyle çeşitli araçlarla temas kurmakta ya da hitap etmektedir. Bu araçların başında ise medya gelmektedir. Medya, bir araç olmakla birlikte aynı zamanda kamu diplomasisi neticesinde ilişkilerin nasıl bir çerçeve kazandığının, hedef kitlenin tepkisinin ve amaca ne kadar ulaşılabilindiğinin analiz edilebileceği bir yer olarak görülebilir. Türkiye ile Özbekistan, soy, dil, tarih, din ve kültür açısından oldukça köklü bağlara sahip olan devletlerdir. Orta Asya'daki Özbekler ile Anadolu'daki Türkler arasında çeşitli benzerlikler bulunmaktadır. Bu durum güçlü ilişkiler kurulmasında ana etken olması gerekirken 1991-1993 yılları arasındaki yakınlaşma süreci çeşitli nedenler ve etkenlerden dolayı durmuştur. Ülkeler arasındaki ilişkiler, 2015 yılına kadar gergin bir şekilde devam etmiştir. 2015 yılı itibariyle çeşitli adımlar atılırken özellikle 2016 yılında Özbekistan siyasetinde yaşanan değişim Türkiye-Özbekistan ilişkilerine hız kazandırmıştır. Türkiye ile Özbekistan arasındaki ilişkilerin durumuna göre medyanın rolü ve haber içeriklerinin değiştiğini söylemek mümkündür. Bu bağlamda iki devlet arasındaki ilişkilerin kamu diplomasisi bazında incelenmesi ve medyaya olan yansıması önem taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı kamu diplomasisi açısından ikili ilişkilerin medyaya nasıl yansıdığını analiz etmektir. Bu bağlamda TRT Özbekçe web sitesi ve medyada yer alan bazı haberler rast gele örnekler çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kamu diplomasisi kavramı incelenerek teorik ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümde Türkiye ile Özbekistan ilişkileri ele alınmıştır. Bu bölümde özellikle Özbekistan siyasetinde yaşanan lider değişimi çerçevesinde bir tarihsel ayırıma gidilmiştir. Üçüncü bölümde televizyon, gazete, internet haberciliği, sosyal medya ve kamuoyu araştırmaları üzerinden Türkiye-Özbekistan arasındaki ilişkilerin medyaya nasıl yansıdığı analiz edilmiştir. Son bölümde ise TRT Özbekçe 'deki haberler üzerinden ilişkilere dair içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general, public diplomacy is the ability of a state to influence the society of another state through various means, especially the media, to direct the decisions of the target audience and to realize its foreign policy goals. In this process, a state contacts or addresses its target audience through various means. One of the most important of these tools is the media. While the media is a tool, it can also be seen as a place to analyze how relations are framed as a result of public diplomacy, the reaction of the target audience and how far the goal is achieved. Turkey and Uzbekistan are states with deep-rooted ties in terms of ancestry, language, history, religion and culture. There are various similarities between Uzbeks in Central Asia and Turks in Anatolia. While this should have been the main factor in building strong relations, the rapprochement process between 1991 and 1993 stalled due to various reasons and factors. Relations between the countries remained tense until 2015. As of 2015, while various steps were taken, the change in Uzbekistan's politics, especially in 2016, accelerated Turkey-Uzbekistan relations. It is possible to say that the role of the media and news content change according to the state of relations between Turkey and Uzbekistan. In this context, it is important to analyze the relations between the two states on the basis of public diplomacy and its reflection on the media. The main purpose of the study is to analyze how bilateral relations are reflected in the media in terms of public diplomacy. In this context, TRT Uzbek website and some news in the media are discussed within the framework of random examples. The study consists of four main parts. In the first section, the concept of public diplomacy is analyzed and the theoretical and conceptual framework is established. The second chapter deals with the relations between Turkey and Uzbekistan. In this section, a historical distinction is made especially within the framework of the change of leaders in Uzbekistan's politics. The third section analyzes the media coverage of Turkey-Uzbekistan relations through television, newspapers, online journalism, social media and opinion polls. In the last section, a content analysis of the relations through the news on TRT Uzbek was conducted.