Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili çizgi romanların T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of comics about Gazi Mustafa Kemal Atatürk in terms of revolution history and Atatürkism course
- Tez No: 904393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çizgi romanlar sanat değerinin yanında eğitim değeriyle dünya genelinde uzun zamandır ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde de çizgi romanın eğitimdeki yeri yeni yeni anlaşılmaya başlanmış ve önem kazanmıştır. Çizgi roman eğitimde doğru bir şekilde kullanıldığı zaman öğretmen içinde öğrenci içinde birçok faydası vardır. Çizgi romanlar farklı konuları içeriklerinde ilgililerine sunmaktadırlar. Tarih konuları da çizgi romanlarda oldukça fazla yararlanılan içeriklerin başında gelmektedir. Çizgi romanlar deney yapma imkânı olmayan tarihi olayları içeriğinde şu an oluyor gibi karşısındaki kitleye aktarır. Bu sanat geçmiş ya da gelecek zamanı şimdiki zaman tadında okuyucusuna sunar. Böylece eğitim ortamlarında yaşanması ya da deneyimlenmesi imkânsız olan tarihi olaylar çizgi roman yoluyla öğrenciye hissettirilebilir. Bu noktada çalışmanın amacı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili yayınlanmış çizgi romanların 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi açısından değerlendirilmesidir. Çalışma grubu belirlenen kriterlere uygun 39 çizgi romandan oluşmaktadır. Araştırma temel nitel desende tasarlanmıştır. Dokuman inceleme yöntemiyle veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak çizgi romanların öncelikle nicelik açısından az sayıda basılmış olduğu, ardından nitelik açısından da eksikleri olduğu tespit edilmiştir. 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersine uygun çizgi romanların az sayıda olduğu sonuç olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Comics have long been prominent worldwide with their educational value as well as their artistic value. The place of comics in education has only recently begun to be understood and gained importance in our country. When comics are used correctly in education, they have many benefits for both teachers and students. Comics present different subjects to their stakeholders in their content. History subjects are also among the most widely used contents in comics. Comics convey historical events that do not have the opportunity to experiment to the audience in their content as if they were happening right now. This art presents the past or future to its reader in a present-day flavor. Thus, historical events that are impossible to live or experience in educational environments can be made felt by students through comics. At this point, the aim of the study is to evaluate the comics published about Gazi Mustafa Kemal Atatürk in terms of the 8th Grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism Course. The study group consists of 39 comics that meet the determined criteria. The research was designed in a basic qualitative pattern. Data was collected and analyzed using the document review method. As a result, it was determined that the comics were first printed in small numbers in terms of quantity and then had deficiencies in terms of quality. As a result, it can be stated that there are few comics suitable for the 8th Grade Republic of Turkey History of Revolution and Kemalism Course.