İbn Hazm'ın el-Fasl adlı eserinde Mürcie'ye bakışı
Ibn Hazm's view of Murji'ah in his work called al-fasl
  1. Tez No: 904400
  2. Yazar: FERZA YILDIRIM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çok yönlü bir İslam bilgini olan ve Endülüs İslam kültürü bağlamında kendi dönemini lâyıkıyla temsil eden İbn Hazm, dinler ve mezhepler tarihçiliği alanında öncü bir şahsiyet olarak öne çıkmaktadır. Yazdığı el-Fasl fi'l-Milel ve'l-Ehva ve'n-Nihal adlı eseriyle haklı bir üne kavuşmuştur. Bu çalışmada, Endülüs'ün siyasi, dini ve sosyo-kültürel yapısını, İbn Hazm'ın hayatını, onun siyasi, bilimsel ve mezhepsel kişiliğini, metodolojisini ve Endülüs'ün İbn Hazm üzerindeki etkilerini ele almayı amaçladık. Tezimizde“İbn Hazm'ın el-Fasl Adlı Eserinde Mürcie'ye Bakışı”başlığı altında Mürcie mezhebine yönelik görüşlerini detaylı bir şekilde analiz etmeye çalıştık. Aynı şekilde, İbn Hazm'ın Mürcie mezhebiyle ilgili değerlendirmeleri, eleştirileri ve ileri sürdüğü argümanlar üzerinde durduk. Ayrıca, İbn Hazm'ın Mürcie'yi ele alırken kullandığı metodolojiyi ve bu mezhebe ilişkin görüşlerinin İslam düşünce tarihi içindeki yerini incelemeye gayret ettik. İbn Hazm, ilk olarak Mürcie mezhebini, onların küfre düştükleri iddiasıyla eleştirmiştir. Mürcie'ye yönelik eleştirilerinin temelini, iman tanımı, amel-iman ilişkisi ve büyük günah konuları oluşturmaktadır. İbn Hazm, Mürcie'nin imanı yalnızca dil ile ikrar veya kalp ile tasdik şeklinde görmesini, amelleri imanın dışında tutmasını ve büyük günah işleyen kişinin durumunu Allah'a bırakmasını eleştirir. Ona göre, ameller imanla ayrılmaz bir bütün oluşturur. Ayrıca, İbn Hazm, iman ve İslam kavramlarının aynı anlama sahip olduğunu ve“kalp ile bağlanmak, dil ile söylemek ve uzuvlarla amel etmek”anlamını içerdiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Hazm, a versatile Islamic scholar who adeptly represented his era within the context of Andalusian Islamic culture, is regarded as a pioneering figure in the field of the historiography of religions and sects. He gained significant recognition through his renowned work, el-Fasl fi'l-Milel ve'l-Ehva ve'n-Nihal. In this study, we sought to build upon his work to complete our research. Additionally, we addressed the political, religious, and socio-cultural structure of Andalusia, as well as Ibn Hazm's life, his political, scientific, and sectarian personality, his methodology, and the effects of the Andalusian context on his thought. The subject of our thesis, titled“Ibn Hazm's View of the Murji'ah in His Work Called al-Fasl,”is to analyze in detail how Ibn Hazm approached the Murji'ah school of thought in his work and his views on this particular school. In our thesis, we focused on Ibn Hazm's evaluations, criticisms, and arguments regarding the Murji'ah school of thought. Furthermore, we examined the methodology Ibn Hazm employed when addressing the Murji'ah and the significance of his views on this school in the history of Islamic thought. Ibn Hazm initially criticized the Murji'ah, claiming that they had fallen into disbelief. The foundation of his criticisms lies in their definitions of faith, the relationship between deeds and faith, and the issues surrounding major sins. Ibn Hazm criticizes the Murji'ah for viewing faith solely as a verbal confession or a confirmation of the heart, for excluding deeds from the definition of faith, and for leaving the fate of individuals who commit major sins to Allah. He argues that deeds are an integral part of faith. Additionally, Ibn Hazm posits that the concepts of faith and Islam share the same meaning, encompassing the ideas of connecting with the heart, speaking with the tongue, and acting with the limbs. We aimed to present these findings from his work, al-Fasl, alongside his ideas in a comparative manner.