Echiniscus cinsine ait bazı kozmopolit türlerin moleküler ve morfolojik yönden Türkiye'deki varyasyonlarının araştırılması
Being investigated molecular and morphological variations of somecosmopolitan species belonging to the genus echiniscus in Turkey
- Tez No: 904399
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'de iklim, bitki örtüsü, konum, iklim kuşaklarının belirlediği toprak yapısı yükselti gibi birbirinden farklı özellikler gösteren Ankara, Bolu, Bursa, Trabzon, Rize, Erzincan, Amasya illerinden alınan kara yosunları incelenmiştir. Heterotardigratlara ait Türkiye'de ilk defa tardigrat türlerinin COI ve ITS2 gen bölgeleri çalışılmış ve gerçekleştirilen dizi analizi ile morfolojik analizler sonucunda 14 tür ve 1 cins tanımlanmıştır. Echiniscus testudo, Ech. merokensis merokensis, Ech. blumi blumi, Ech. canadensis, Ech. lineatus (yeni kayıt), Ech. merokensis suecicus, Ech. succineus (yeni kayıt), Ech. militaris (yeni kayıt), Ech. trisetosus, Ech. granulatus, Ech. quadrispinosus quadrispinosus (yeni kayıt), Pseudechiniscus suillus, Cornechiniscus lobatus, Diploechiniscus oihannaea (yeni kayıt) tanımlanmış olan türler olup, Barbaria sp. (yeni kayıt) ve Pseudechiniscus sp. cins düzeyinde bulunmuştur. DNA barkodlama çalışması sonucunda COI gen bölgelerine ait diziler analiz edilmiştir. Filogenetik ağaçlar, mesafeye dayalı (neighbor joining, NJ), unweighted pair group method with arithmetic average (UPGMA) yöntemleri, maksimum tutumluluk (parsinomi) (MP), maksimum olasılık (ML) değerleri kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan filogenetik ağaçlar Echiniscus ve Psedechiniscus cinsine ait türler bütün ağaçlarda belirgin olarak ayrılmıştır. Ayrıca Ankara ve Erzincan illerinden tanımlanan Ech. blumi türleri arasında coğrafik izolasyonun mevcut olabileceği bu çalışma ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mosses taken from Ankara, Bolu, Bursa, Trabzon, Rize, Erzincan and Amasya provinces in Turkey, which have different characteristics such as climate, vegetation, location, soil structure determined by climate zone and elevation, were examined. COI and ITS2 gene regions of tardigrade species were studied for the first time in Turkey, and 14 species and 1 genus were identified as a result of sequence analysis and morphological analysis. Echiniscus testudo, Ech. merokensis merokensis, Ech. blumi blumi, Ech. canadensis, Ech. lineatus (new record), Ech. merokensis suecicus, Ech. succineus (new record), Ech. militaris (new record), Ech. trisetosus, Ech. granulatus, Ech. quadrispinosus quadrispinosus (new record), Pseudechiniscus suillus, Cornechiniscus lobatus, Diploechiniscus oihannaea (new record) were the identified species and Barbaria sp. (new record) and Pseudechiniscus sp. was found at the genus level. DNA barcoding study, sequences belonging to the COI gene regions were analyzed. The phylogeny was calculated by using the distance-based (neighbor joining, NJ) method, unweighted pair group method with arithmetic average (UPGMA), maximum parsimony (MP), and maximum likelihood (ML) values. While the formed phylogenetic trees, Echiniscus and Psedechiniscus genera were clearly separated in all trees. Additionally, by this study, for Ech. blumi identified from Ankara and Erzincan, it was observed that geographical isolation may exist among those species.