Sağlık çalışanı kadınlarda depresyon belirtileri ile iş-aile çatışması ve algılanan sosyal destek ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression symptoms and work-family conflict and perceived social support in women health workers
  1. Tez No: 904568
  2. Yazar: MERVE AYAZ YERKAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanı kadınlarda depresyonun yordayıcısı olarak iş-aile çatışması düzeyleri ve algılanan sosyal destek düzeylerini incelemek, iş-aile çatışması ile depresyon belirtileri arasında ve algılanan sosyal destek ile depresyon belirtileri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. İlişkisel tarama modelinde kesitsel bir araştırma olan bu çalışma, 16 Ekim-16 Aralık 2023 tarihleri arasında Eskişehir Şehir Hastanesi'nde çalışan 296 kadın ile yapıldı. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“İş-Aile Çatışması Ölçeği (İAÇÖ)”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”kullanılarak ve yüz yüze görüşme yapılarak toplandı.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışan kadınların orta düzeyde iş-aile çatışması, yüksek düzeyde sosyal destek algısı, hafif düzeyde depresyon belirtileri yaşadıkları belirlendi. Çalışan kadınlarda işinden memnun olma durumu ve ev içi sorumluluklar için ayrılan sürenin iş-aile çatışması, sosyal destek algısı ve depresyon düzeyleri ile ilişkili olduğu saptandı. Çalışan kadınlarda depresyon belirtileri ile iş-aile çatışması arasında pozitif yönlü anlamlı; depresyon belirtileri ile sosyal destek algısı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. Çalışan kadınlarda iş-aile çatışması arttıkça depresyon düzeyi artmakta; sosyal destek algısı attıkça depresyon düzeyi azalmaktadır. Bu doğrultuda çalışan kadınlarda depresyonun iş-aile çatışması ve sosyal destek algısı bağlamında gözden geçirilmesi ve risk faktörlerinin belirlenerek güçlendirme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine work-family conflict levels and perceived social support levels as predictors of depression in healthcare worker women, and to determine whether there is a relationship between work-family conflict and depression symptoms and between perceived social support and depression symptoms. This study, which is a cross-sectional study in the relational screening model, was conducted with 296 women working at Eskişehir City Hospital between 16 October and 16 December 2023. Data; It was collected by using the“Personal Information Form”,“Work-Family Conflict Scale (WCAS)”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)”and“Beck Depression Inventory (BDI)”and by face-to-face interview. In line with the results obtained, it was determined that working women experienced moderate levels of work-family conflict, high levels of social support perception, and mild depression symptoms. It was found that among working women, job satisfaction and the time allocated for domestic responsibilities were related to work-family conflict, perception of social support and depression levels. There is a positive significant difference between depression symptoms and work-family conflict in working women; A significant negative relationship was found between depression symptoms and perception of social support. As work-family conflict increases in working women, the level of depression increases; As the perception of social support increases, the level of depression decreases. In this regard, it is recommended that depression in working women be reviewed in the context of work-family conflict and social support perception, and that risk factors be identified and empowerment studies be carried out.