Yaşlı bireylerin bakım ve rehabilitasyon algılarının hastanede kalış sürelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of elderly individuals' perceptions of care and rehabilitation on their duration of stay in the hospital
  1. Tez No: 904591
  2. Yazar: AYÇA GENÇOĞLU TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dünya nüfusu yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaşanan tıbbi gelişmelere bağlı olarak hızla yaşlanmaktadır. Dünya genelinde 2050 yılında 65 yaş üzeri nüfusun 1,5 milyarın üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışma yatarak tedavi gören 65 yaş ve üzeri bireylerin bakım ve rehabilitasyon algılarının hastanede kalış süreleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı kesitsel tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Acıbadem Sağlık Grubu İstanbul Hastanelerinde Nisan 2024-Eylül 2024 tarihler arasında yatarak tedavi gören 65 yaş üzeri 141 kişi oluşturdu. Veriler Yaşlı Birey Tanılama Soru Formu“ ve ”Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği" kullanılarak toplandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri incelendiğinde; yaş ortalamasının 76,20±7,27 yıl, %57,2'sinin erkek, %54,5'inin evli, %53,8'inin üniversite mezunu, %77,3'ünün emekli ve %44,8'inin gelirinin giderinden düşüktü. Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği Toplam puan ortalaması 59,11±6,14, Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim, meslek ve ekonomik durumu ile Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bununla birlikte hastaneye yatış sebeplerine göre Geriatrik Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,01). Bu çalışmanın sonuçları; yaşlı bireylerin bakım ve rehabilitasyon algı düzeylerinin yüksek olduğunu, yatış sebebi dışında diğer faktörlerden etkilenmediği, yaşlı bireylerin bakım ve rehabilitasyon algıları ile hastane kalış süresi arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymaktadır. Bu durum araştırmanın yapıldığı kurumun özel bir sağlık kuruluşu olmasından kaynaklanmış olabilir. Söz konusu çalışmanın farklı örneklem grubu ile karşılaştırmalı olarak yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The global population is undergoing a rapid process of ageing, largely as a consequence of medical advances that have occurred since the latter part of the 20th century. It is projected that the global population aged 65 and above will surpass 1.5 billion in 2050. This study was conducted as a cross-sectional descriptive study with the objective of examining the effect of perceptions regarding care and rehabilitation on the length of hospital stay of inpatients aged 65 years and over. The study sample comprised 141 individuals aged 65 and above who received inpatient care at Acıbadem Health Group Istanbul Hospitals between April and September 2024. The data were collected using the Elderly Individual Identification Questionnaire and the Geriatric Care and Rehabilitation Perception Scale. Upon examination of the sociodemographic characteristics of the participants, the mean age was determined to be 76.20±7.27 years. Of the participants, 57.2% were male, 54.5% were married, 53.8% were university graduates, 77.3% were retired, and 44.8% had an income lower than their expenses. The mean total score for the Geriatric Care and Rehabilitation Perception Scale was found to be 59.11 ± 6.14. No statistically significant correlation was identified between the mean scores on the Geriatric Care and Rehabilitation Perception Scale and the age, gender, education, occupation, or economic status of the participants. However, a statistically significant difference was identified between the mean total scores of the Geriatric Care and Rehabilitation Perception Scale according to the reasons for hospitalisation (p=0.01). The findings of this study indicated that elderly individuals exhibited high levels of perception regarding care and rehabilitation, and that the reasons for hospitalization.