Türkiye'de 1923-1970 aralığında modern mobilyanın gelişimine dair bir analiz
Development of modern furniture in Turkey: An analysis of modern furniture equivalent between 1923-1970
  1. Tez No: 904645
  2. Yazar: ESLEM ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'de modernleşme hareketleri gündelik hayatı ve gündelik hayatın doğal birer uzantısı olan her türlü tasarımı değiştirmiştir. İç mekân ve mobilya, toplumsal değişimin bir yansıtıcısı olarak toplumun modernlik deneyimleri hakkında veriler sunmaktadır. Gündelik hayatın içerisine entegre olan doğal yapısı gereği mobilya toplumsal değişimler ile benzer ideolojik perspektifte değişime süreçleri geçirmiştir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de modern mobilyanın mimarlık ortamındaki ve toplumsal hayattaki gelişimine açıklık getirilmiştir. Bir tasarımı anlayabilmek onu varolduğu dönemin sosyo-kültürel dinamikleri ile birlikte ele almak ile mümkündür. Türk modern mobilyası mobilyanın başlı başına yeni bir kavram olarak Türk yaşam kültürüne girdiği 1923'lerden tasarım üretim ve malzeme değişkenleri üçgeninde 1970'lere değin kendine özgü değişim geçirmiştir. Bu çalışmada Modern mobilyanın Türkiye'deki gelişimi, varolduğu dönem ve bölgenin toplumsal yaşamı, imkanları ve sanat ortamı çerçevesinde ele alınarak Türk modern mobilyasının tasarım ortamındaki ve güncel yaşamın içerisindeki gelişimine dair sosyo-kültürel ve mimari bir analiz sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modernization movements in Turkey have changed daily life and all kinds of designs that are natural extensions of daily life. Interior space and furniture provide data about the society's experiences of modernity as a reflection of social change. Due to its natural structure integrated into daily life, furniture has undergone processes of change in a similar ideological perspective with social changes. Within the scope of this study, the development of modern furniture in the architectural environment and social life in Turkey has been clarified. Understanding a design is possible by considering it together with the socio-cultural dynamics of the period in which it exists. Turkish modern furniture has undergone a unique change from 1923, when furniture entered the Turkish culture as a new concept in itself, to the 1970s in the triangle of design, production and material variables. In this study, the development of modern furniture in Turkey is discussed within the framework of the social life, opportunities and art environment of the period and region in which it exists, and a socio-cultural and architectural analysis is presented regarding the development of Turkish modern furniture in the design environment and in daily life.