Digital literacy in EFL contexts: Exploring benefits and barriers for learners in Iraq
EFL bağlamında dijital okuryazarlık: Irak'taki öğrenciler için faydalar ve engellerin keşfi
- Tez No: 904644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELHAM ZARFSAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijital okuryazarlık, özellikle Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğrenenler arasında, günümüz eğitim dünyasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, dijital okuryazarlığın Duhok, Irak'taki İngilizce öğrenen öğrencilerin akademik performanslarına nasıl bir fark kattığını ve dil öğreniminde dijital araçların entegrasyonuna ilişkin faydalarını ve zorluklarını incelemektedir. Araştırmada nicel araştırma tasarımı izlenmiş ve dijital okuryazarlık seviyelerini, dil yeterliliklerini ve dijital kaynaklarla ilgili deneyimlerini değerlendirmek amacıyla çoğunluğu Kürtçe konuşan 100 EFL öğrencisi ile anketler yapılmıştır. Daha yüksek dijital okuryazarlığa sahip olan öğrencilerin, gerçek materyallerle daha iyi etkileşimde bulunma, interaktif öğrenmeden faydalanma ve anlık iletişimde daha iyi oldukları bulunmuştur. Ancak, sınırlı teknoloji erişimi, yetersiz eğitim ve destekleyici olmayan öğrenme ortamları, dijital araçların eğitimde etkili kullanılmasını engellemektedir. Bu eşitsizlikler, dijital okuryazarlığın geliştirilmesine odaklanacak ve teknolojilere erişimi sağlayacak hedeflenmiş müdahalelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, dil öğreniminde dijital okuryazarlığın rolünü vurgulamakta ve etkili ve kapsayıcı eğitim yöntemlerinin nasıl geliştirilebileceğine dair önemli bilgiler sunmaktadır. Gelecek araştırmalar, dijital okuryazarlıktaki uzun vadeli değişiklikleri ve belirli dijital araçların dil öğrenimine etkisini araştırmak için umut verici bir alan sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital literacy plays a significant role in this modern day of the educational world, especially among EFL learners. It analyzes precisely how the use of digital literacy makes a difference in the academic performances of students in Duhok, Iraq, who study English as a foreign language, based on their statements related to the integration of digital tools into language learning. In this research, the quantitative research design has been followed, where 100 EFL learners, primarily Kurdish speakers, have been conferred with surveys in order to assess their digital literacy level, high rating language proficiency, and experiences related to digital resources. It was found that those learners with higher levels of digital literacy are capable of engaging more with authentic materials for better learning with interactions and communication in real time. However, inaccessible technologies, limited training of small amounts, and poor learning environments hamper the effective use of digital tools in a learning environment. These inequities further reinforce our argument for targeted interventions to focus on building up digital literacy while ensuring access to technologies. This study highlights the role of digital literacy in language acquisition and informs the way to effective inclusive educational methods. A promising avenue for future research is long-term changes in digital literacy and the testing of particular digital tools.