Geçmiş ve günümüz inşaat uygulamalarının örnek bir yapı üzerinde karşılaştırılması
Comparison on a sample building of past and present construction practices
- Tez No: 904687
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnşaat uygulamaları geçmişten günümüze kadar birçok faktöre bağlı olarak değişerek ve/veya gelişerek modern imalatları ve kolay uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Diğer bir ifadeyle daha pratik, ekonomik, güvenilir yapıların inşa edilebilmesi amacıyla yeni arayışlarda bulunulmuş buna bağlı olarak yeni uygulama yöntem ve teknikleri geliştirilmiştir. Diğer taraftan geleneksel uygulamalarla yapılan yapıların çeşitli etmenlerden dolayı sürdürülebilir olmaması nedeniyle yeni tekniklerle birlikte yeni yapı malzemelerinin uygulanmasına ihtiyaç duyulmuştur. Ayrıca zaman içerisinde uzun ve ağır işçilikle inşa edilen yapılar, teknolojinin de hayatımıza girmesiyle birlikte özellikle iş makinelerinin çeşitliliğinin artmasıyla inşaatlarda beden gücü ile çalışma azalmıştır. Bu sayede inşaat uygulamaları daha pratik ve zaman olarak daha kısa süreçlerle tamamlanabilmekte, bu durum hem ekonomik hem de sosyal açıdan birçok avantajları beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı geleneksel inşaat uygulamaları ile günümüz inşaat uygulamaları arasındaki farklılıkları ortaya koymak ve inşa sürecini yapılan işin maliyeti, iş gücü, iş verimliliği gibi kavramlar bakımından değerlendirerek karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çünkü inşaat uygulamalarının en düşük iş kalemlerinin dahi yanlış uygulama sonucunda yüksek maliyetlerle sonuçlanabileceği açıkça ortadadır. Bu çalışmayla yapıların inşası için bazı çözümler ve öneriler sunulmaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen tez çalışması toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, bu konuda geçmişte yapılmış olan bazı çalışmalar özetlenmektedir. İkinci bölümde, tarihi yapılar ile günümüz yapılarının karşılaştırılması yapılarak gerçekleştirilmiş olan tasarımlardaki farklar ortaya koyularak bazı mimari ve uygulama tekniği hususları verilmektedir. Üçüncü bölümde hem geçmişteki inşaat uygulamaları hem de yakın geçmişteki inşaat uygulamaları ile günümüz inşaat uygulamaları değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda güvenlik, konfor, ekonomik, işçilik, yapım maliyeti ve süre bakımından bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde örnek olarak seçilen iki katlı ahşap yapının yapım maliyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı birim fiyat pozlarına göre ve betonarme olması durumunda yapım maliyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyat pozlarına göre hesaplanmıştır. Böylece söz konusu yapının ahşap ve betonarme olması durumunda maliyet ve süre açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölümde ise bu tez çalışmasının bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen bulgular, modern yapım tekniklerinin, tarihi yapılara ve yakın geçmişteki inşaat uygulama yöntemlerine göre, inşaatın yapım hızını, maliyetini, malzeme kalitesini, iş gücünü dolaysıyla verimliliği arttırdığını ortaya koymaktadır. Diğer bir ifadeyle modern malzeme ve yapım tekniklerinin konfor, ekonomiklik, işçilik, yapım maliyeti ve süre bakımından daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction practices have changed and/or developed depending on many factors from past to present, bringing modern manufacturing and easy applications. In other words, to build more practical, economical and reliable structures, new searches have been made and new application methods and techniques have been developed accordingly. On the other hand, since the structures built with traditional practices were not sustainable due to various factors, there was a need to apply new building materials together with new techniques. In addition, structures that were built with long and heavy labor over time, and with the introduction of technology into our lives, especially with the increase in the variety of work machines, manual labor in construction has decreased. In this way, construction applications can be completed more practically and in shorter periods of time, which brings many advantages both economically and socially. The main purpose of this thesis is to reveal the differences between traditional construction practices and today's construction practices and to examine the construction process comparatively by evaluating it in terms of concepts such as cost of work, labor force and work efficiency. Because it is obvious that even the lowest work items of construction applications can result in high costs as a result of incorrect application. This study presents some solutions and suggestions for the construction of structures. The thesis study carried out for this purpose consists of five chapters in total. The first chapter is the introduction and summarizes some previous studies on this subject. In the second chapter, some architectural and application technique issues are given by comparing historical buildings with today's buildings, revealing the differences in the designs. In the third chapter, both past and recent construction practices are evaluated and compared with today's construction practices. As a result of these comparisons, some evaluations were made in terms of safety, comfort, economy, workmanship, construction cost and duration. In the fourth section, the construction cost of the two-storey timber building selected as an example was calculated according to the unit price positions of the Ministry of Culture and Tourism and in the case of reinforced concrete, the construction cost was calculated according to the unit price positions of the Ministry of Environment and Urbanization. Thus, a comparison was made in terms of cost and duration in case of the structure in question being timber and reinforced concrete. In the five chapter, the main conclusions and recommendations drawn from the whole of this thesis are given, and this last part is followed by the reference's directory. The findings reveal that modern construction techniques increase the construction speed, cost, material quality and labor force, and therefore productivity, compared to historical buildings and recent construction practice methods. In other words, it has been concluded that modern materials and construction techniques are more suitable in terms of comfort, economy, workmanship, construction cost and time.