Electromagnetic scattering analysis from pec objects using physical optics approximations
Fiziksel optik yaklaşımı kullanılarak mükemmel iletken cisimlerden elektromanyetik saçılma analizi
  1. Tez No: 904853
  2. Yazar: ELİF NAZ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda elektromanyetik dalgaların metalik nesnelerden saçılması askeri ve sivil alanda birçok uygulamada önem kazanmıştır. Örneğin, otomotiv radarlarında, çevredeki diğer araçlardan gelen yansımaları hesaplarken bu gereklidir. Bu tez, iletken nesnelerin geometrik modellerinin dikdörtgen plakalarla yapıldığı durumda cisimlerden saçılan elektromanyetik alanların hızlı bir şekilde hesaplanmasını amaçlamaktadır. Bunun için temel yöntem fiziksel optik yaklaşımını kullanmak olacaktır. Fiziksel optik yaklaşımı asimptotik teknikler olarak bilinen hızlı ve doğruluğu kabul edilebilir derecede yüksek bir yöntemdir. Öncelikle bir tane dikdörtgen plakadan elektromanyetik dalgaların saçılması hesaplanacak, ardından MATLAB ortamında dikdörtgen plakalardan oluşturulan geometrik bir model kullanılarak saçılma hesabı hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Asıl amaç, dikdörtgen plakalardan modellenen iletken bir cisim sisteme yüklendiğinde ve ona gönderilen dalganın türü girdi olarak verildiğinde, çıktı olarak herhangi bir yönde saçılan elektromanyetik dalganın elektrik alan şiddetini hesaplayacak ve bu değeri çıktı olarak verecek bir yazılımın elde edilmesidir. Başlangıç noktası olarak basit bir plaka üzerine sabit bir yönden gelen dalga için [22] geliştirilmiş formüller kullanılmıştır. İlave olarak bu tezde pek çok plakadan oluşan ve rastgele bir yönden aydınlatılan kümülatif bir nesneden saçılma modellenecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, scattering of electromagnetic waves from metallic objects has become important in many military and civilian fields. For example, in automative radars, this is required when calculating reflections from other vehicles in the vicinity. This thesis aims to quickly calculate the electromagnetic fields scattered from conducting objects when geometric models of objects are made with rectangular plates. The main method for this will be to use the rules of physical optics. The physical optics is known as an asymptotic technique and it is a fast and acceptably accurate method. First, the scattering of electromagnetic waves from a rectangular plate will be calculated. Then the scattering will be carried out quickly using a geometric model created from rectangular plates in the MATLAB environment. When an object modeled from rectangular plates is loaded into the system and the type of wave sent to these plates is given as input to the system, the aim is to obtain a software that will calculate the electric field strength of the electromagnetic wave scattered in any direction and give this value as output. As a starting point, the formulas developed for an incident wave on a simple plate from a fixed direction [22] are used. Additionally, in this thesis, scattering from a cumulative object consisting of many plates and illuminated from a random direction will be modeled.