Investigating the role of NRF2 pathway on T cell & Endothelial cell based in vitro autoimmune disease model
NRF2 yolağının T hücresi ve endotel hücresi bazlı in vitro otoimmün hastalık modeli üzerindeki rolünün araştırılması
- Tez No: 904854
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına yanlışlıkla saldırması sonucu ortaya çıkar ve bu durum kronik iltihaplanma ile doku hasarına yol açar. Bu hastalıklar dünya genelinde yaygın olup, çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Endotel hücreleri ile lökositler arasındaki etkileşim, otoimmün hastalıkların ilerlemesinde kritik bir faktördür. Bu etkileşim, iltihap sürecinin temelini oluşturur. Bu çalışma, aktif T hücrelerinin endotel iltihabını nonspecifik olarak indüklediği bir modelde NRF2 yolağının antiinflamatuar etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, oksidatif stresin ve NRF2 aracılı yanıtların T hücrelerinin endotel hücreleri ile etkileşimlerini modüle etmedeki rolünü açıklamayı ve anormal T hücre bağlanması ile endotel hasarını karakterize eden otoimmün hastalıkların altında yatan potansiyel mekanizmaları aydınlatmayı hedeflemektedir. Mevcut çalışmada, NRF2 yolağı, insan umbilikal venöz endotel hücrelerinde (HUVEC) lentiviral sistemler aracılığıyla NRF2 gen aşırı ekspresyonu ve sentetik bir NRF2 indüktörü olan tertbütil hidrokinon (TBHQ) kullanılarak indüklenmiştir. NRF2 yolunun aktif Jurkat hücreleri üzerindeki etkileri, in vitro ortamda HUVEC ile doğrudan ko-kültür edilerek incelenmiştir. Temel mekanizmalar, qPCR, insan inflamatuar sitokin sitometrik bead analizi (CBA) ve immunositokimya (ICC) ile gösterilmiştir. NRF2 aşırı ekspresyonu (NRF2OE) grubunda, NRF2 geninin 3 kat değişim gösterdiği gözlemlenmiştir. NRF2OE HUVEC hücrelerinde yalnızca SOD2 geninde anlamlı bir kat değişimi gözlemlenmiştir. Aktif Jurkat hücreleri ile ko-kültür edilen NRF2 yolu indüklenmiş HUVEC hücrelerinde, Jurkat hücrelerinin aktivasyon sonrası başlangıçta Th1 fenotipinden Treg fenotipine kaydığı gözlemlenmiştir. Genel olarak, bu bulgular, NRF2 yolunun endotel hücreleri ile aktif T hücreleri arasındaki etkileşimi etkilediğini, potansiyel olarak T hücre fenotiplerini değiştirdiğini ve T hücrelerinin sıkı yapışmasını önleyebileceğini önermektedir. Daha fazla araştırma, otoimmün hastalıklar ve iltihabi durumlar için yeni terapötik stratejilerin geliştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Treg hücrelerinin oluşumunu teşvik ederek, NRF2 yolağı, bağışıklık toleransını artırma, otoimmün doku hasarını azaltma ve çeşitli iltihabi hastalıklardaki sonuçları iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Autoimmune diseases occur when the immune system attacks the body's own tissues mistakenly, resulting in tissue damage and chronic inflammation. These conditions are prevalent worldwide and can lead to a range of complications. A crucial factor in progression of autoimmune diseases is the interaction between leukocytes and endothelial cells. This interaction is fundamental to the inflammatory process. This study investigates antiinflammatory impacts of NRF2 pathway on the activated T cells that nonspecifically induce endothelial inflammation. It also aims to elucidate the role of oxidative stress and NRF2- mediated responses in modulating T cell interactions with endothelial cells, as well as to provide insights into the potential mechanisms underlying autoimmune diseases characterized by aberrant T cell binding and endothelial damage. In the current study, the NRF2 pathway was induced in Human Umbilical Vein Endothelial cells (HUVEC) utilizing NRF2 gene overexpression via lentiviral systems and the synthetic NRF2 inducer, tert-butyl hydroquinone (TBHQ). The effect of the NRF2 pathway on activated Jurkat cells were examined by direct co-culture with HUVEC in vitro. Underlying mechanisms were demonstrated with qPCR, human inflammatory cytokine cytometric bead array (CBA) and Immunocytochemistry (ICC). The NRF2-Overexpressed (NRF2OE) cell line demonstrated a 3-fold change of NRF2 gene compared to TBHQ group. In the NRF2OE HUVEC cells, only the SOD2 gene exhibited a significant fold change. Co-culture of NRF2OE HUVEC cells with activated Jurkat cells induced a phenotype shift from Th1 to Treg in Jurkat cells. Overall, these findings suggest that NRF2 pathway influences the interaction between endothelial cells and activated T cells, potentially altering T cell phenotypes and preventing firm adhesion of T cells. Further exploration could significantly advance the development of novel therapeutic strategies for autoimmune diseases and inflammatory conditions. By promoting the generation of Treg cells, NRF2 pathway has the potential to enhance immune tolerance, reduce autoimmune tissue damage, and improve outcomes in various inflammatory disorders.