Evrişimsel sinir ağları ile İHA tespiti: Yapay zekâ teknolojilerinin sivil İHA güvenliği için rolü
Uav detection with convolutional neural networks: The role of artificial intelligence technologies for civil uav safety
  1. Tez No: 904866
  2. Yazar: ÖMER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, son zamanlarda sivil insansız hava araçlarının (İHA'ların) kullanımının giderek artmasından dolayı savunma ve güvenlik açısından önemli bir endişe kaynağı haline gelen İHA'ların derin öğrenme ile tespit işlemi gerçekleştirilmiştir. Sabit kanatlı ve döner kanatlı sivil İHA'ların çeşitli görsellerinden oluşan bir veri seti oluşturulmuştur. Daha sonra veri setindeki bu görseller etiketlenerek derin öğrenme modellerine uygun formata dönüştürülmüştür. Literatürde sıkça kullanılan YOLOv5, YOLOv7, YOLOv8 ve güncel olan YOLOv10 derin öğrenme modelleri kullanılarak eğitimler gerçekleştirilmiştir. Eğitimler sonucunda YOLOv8 modelinin %97 başarı oranıyla diğer modellere göre daha iyi performans gösterdiği ortaya konulmuştur. PyQt5 kütüphanesi ve Qt Designer kullanılarak Windows masaüstü uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen bu uygulama ile en iyi başarım oranına sahip model birleştirilerek sivil İHA tespiti gerçekleştirilebilen bir sistem tasarlanmıştır. Yapılan çalışma ile sivil İHA'ların tespit edilmesi için derin öğrenme modellerinin etkin bir şekilde kullanılabileceği gösterilmektedir. Elde edilen sonuçlar, güvenlik açısından önemli olan sivil hava araçlarının tespitinde kullanılabilecek etkili bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the detection of UAV, which have recently become an important source of concern in terms of defense and security due to the increasing use of civilian unmanned aerial vehicles, has been carried out with deep learning. A dataset consisting of various images of fixed-wing and rotary-wing civilian UAVs was created. These images were then labeled and converted into a format suitable for deep learning models. Trainings were conducted using YOLOv5, YOLOv7, YOLOv8 and the most recent YOLOv10 deep learning models that are frequently used in the literature. As a result of the trainings, it was revealed that the YOLOv8 model performed better than the other models with a 97% success rate. A Windows application was developed using PyQt5 library and Qt Designer. With this application, a system that can detect civilian UAVs was designed by combining the model with the best success rate. This study shows that deep learning models can be used effectively to detect civilian drones. The results obtained provide an effective method that can be used in the detection of civilian aerial vehicles that are important for security.