Türk hava sahasının esnek kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of flexible use of Turkish airspace
  1. Tez No: 904867
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlar günümüzde hava taşımacılığını eski zamanlara oranla daha çok tercih eder hale geldiler. Çünkü zamandan ve mekândan tasarruf insanlar için gittikçe önem arz etmeye başlamıştır. Gelişen havacılık sektörü artan hava trafiği yoğunluğu beraberinde bazı sorunlar getirmiştir. Bunların en başında hava sahası yoğunluğu ve sivil-asker uçuşların hava sahasını katmanlara ayırıp tahdit oluşturmasıdır. Bu noktada hava sahasının esnek kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Hava sahasının esnek kullanımı, sürekli olarak tamamen sivil veya askeri hava sahası olarak belirlenmek yerine, sivil ve askeri hava sahasının belirli süreler için etkinleştirilmesini sağlanması durumudur. Aktif hava sahası kullanıcıları olmayan uçuş operatörleri, yön değiştirerek bunlardan kaçınırlar, bu da genellikle planlanandan daha fazla mil ve çevre üzerinde ek olumsuz etki ile sonuçlanır. Hava trafiği COVID-19 pandemisi öncesi seviyelere dönerken, hava sahasının esnek kullanımı ile 24 saatten daha kısa bir sürede hava sahasını etkinleştirmesinden kaynaklanan gelişmeleri gözlemlemek bu sürecin bir parçası olacaktır.
Özet (Çeviri)
People today prefer air transportation more than in the past. Because saving time and space has become increasingly important for people. The developing aviation sector has brought with it some problems such as increasing air traffic density. The most important of these is the airspace density and the fact that civil-military flights divide the airspace into layers and create restrictions. At this point, we encounter the flexible use of airspace. Flexible use of airspace is the situation of activating civil and military airspace for certain periods, instead of constantly determining it as completely civil or military airspace. Flight operators who are not active airspace users avoid them by changing direction, which usually results in more miles than planned and additional negative impact on the environment. While air traffic returns to pre-COVID-19 pandemic levels, observing the developments resulting from the flexible use of airspace and activating the airspace in less than 24 hours will be a part of this process.