Non-spesifik bel ağrili bireylerde torakolumbal fasya esnekliğinin gövde propriyosepsiyonu ve spinal postürle ilişkisi
The relationship of thoracolumbar fascia flexibility with trunk proprioception and spinal posture in individuals with non-specific low back pain
  1. Tez No: 904886
  2. Yazar: HÜSNA NUR ÇÖRDÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KURUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı non-spesifik bel ağrılı bireylerde torakolumbal fasya esnekliğinin gövde propriyosepsiyonu ve spinal postürle ilişkisini incelemektir. Çalışmaya non-spesifik bel ağrılı, yaş ortalaması 52,45±7,0 olan 24 kadın 16 erkek; asemptomatik, yaş ortalaması 52,75±7,6 olan 23 kadın 17 erkek olmak üzere toplamda 80 kişi çalışmaya katıldı. Katılımcıların ağrı şiddetini belirlemek için Vizüel Analog Skala (VAS), bel ağrısının günlük yaşama etkisini değerlendirmek için Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ) kullanılmıştır.Torakolumbal fasya esnekliği gonyometrik bir platformla, gövde propriyosepsiyonu değerlendirmek için mobil bir uygulama olan“inclinometer”uygulaması ile ve spinal postür ise Spinal Mouse cihazı ile değerlendirildi. Non-spesifik bel ağrılı olan ve olmayan gruplar arasında VAS, Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi skorları arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Torakolumbal fasya esnekliği ve gövde propriyosepsiyonu arasında bir korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak non-spesifik bel ağrılı bireylerde torakolumbal fasya esnekliğinin de değerlendirilmesinin ve tedavi programına fasya esnekliğini artıracak ve propriyosepsiyon duyusunu geliştirecek yöntemlerin dahil edilmesinin klinik olarak faydalı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between thoracolumbar fascia flexibility and trunk proprioception and spinal posture in individuals with non-specific low back pain. A total of 80 people with non-specific low back pain, 24 females and 16 males with a mean age of 52.45±7.0 years and 23 females and 17 males with a mean age of 52.75±7.6 years, respectively, participated in the study. Visual Analog Scale (VAS) was used to determine the severity of pain, Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire was used to evaluate the effect of low back pain on daily life, and International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ) was used to determine physical activity levels.Thoracolumbar fascia flexibility was evaluated with a goniometric platform, trunk proprioception was evaluated with a mobile application“inclinometer”application and spinal posture was evaluated with Spinal Mouse device. There was a significant difference in VAS and Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire scores between the groups with and without nonspecific low back pain (p0.05). There was no correlation between thoracolumbar fascia flexibility and trunk proprioception. In conclusion, it is recommended to evaluate thoracolumbar fascia flexibility in individuals with non-specific low back pain and to include methods to increase fascia flexibility and improve proprioception in the treatment program.