Van ilindeki farklı badem genotiplerinin İPBS-retrotranspozon markörleri ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of different almond genotypes in Van region with IPBS-retrotransposer markers
- Tez No: 904893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Badem, Türkiye'nin birçok bölgesinde yetiştirilen hem ekonomik olarak, hem de besin değerinin yüksek olması sebebiyle önemli bir meyvedir. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Van ilinde de yetiştirilmekte ve bölgeye ait yerel çeşitleri bulunmaktadır. Bölgelere uygun çeşitlerin geliştirilmesi son derece önemlidir ve uygun çeşitlerin geliştirilmesi için de gen kaynaklarının önemli özelliklerinden yararlanmak gerekmektedir. Gen kaynaklarının önemli özelliklerinden faydalanmak için genetik çeşitliliğin araştırılması çok önemlidir. Bu tez çalışmasında Van ilindeki yerel badem genotiplerinin moleküler markır teknikleri kullanılarak moleküler karakterizasyonu yapılacaktır. Yapılacak çalışmada moleküler markır yöntemlerinden biri olan iPBS-Retrotranspozan yöntemi kullanılacaktır. iPBS-Retrotranspozan yöntemi evrensel ve oldukça etkili bir yöntem olarak, bireyler arasındaki polimorfizmleri doğrudan tespit etmek, transkripsiyon profillerindeki polimorfizmleri tespit etmek ve hızlı bir biçimde genomik DNA'dan LTR'in kopyalanmasında, LTR retrotranspozonun veri taban araştırmalarında, PBS'in (primer bağlanma yeri) korunumlu dizilerini kullanır. iPBS-Retrotranspozan yöntemi ile yapılacak olan çalışma sonucunda elde edilen verilerle, badem genotiplerinin genetik çeşitliliği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Almond is an important fruit grown in many regions of Turkey both economically and because of its high nutritional value. It is grown in Van province, as in many parts of Turkey, and there are local varieties belonging to the region. Developing varieties suitable for regions is extremely important, and it is necessary to benefit from the important features of genetic resources in order to develop suitable varieties. It is very important to investigate genetic diversity in order to benefit from the important features of gene resources. In this thesis study, molecular characterization of local almond genotypes in Van province will be carried out using molecular marker techniques. The iPBS-Retrotranspose method, one of the molecular marker methods, will be used in the study. iPBS-Retrotransposan method is a universal and highly effective method to directly detect polymorphisms between individuals, to detect polymorphisms in transcription profiles and to quickly copy LTR from genomic DNA, database searches of LTR retrotransposon, detection of PBS (primer binding site). ) uses conservative sequences. The genetic diversity of almond genotypes will be analyzed with the data obtained as a result of the study to be carried out with the iPBS-Retrotransposant method.