Mardin yöresinde Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen damla sulama sistemlerinde performans değerlendirilmesi
Performance evaluation of drip irrigation systems supported by the Ministry of Agriculture and Forestry in Mardin region
- Tez No: 904892
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Mardin yöresinde Tarım ve Orman Bakanlığınca Desteklenen Damla Sulama Sistemlerinde, 5 işletmeye ait damla sulama sistemlerinin performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, Tarım ve Orman bakanlığınca desteklenen 25 işletmede damla sulama sistemlerinin sorunları ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada ortalama damlatıcı debi değerlerinin 1.12 L/h ile 1.89 L/h arasında, yapımcı değişim katsayısı (CV) değerlerinin, 0.02-0.17 arasında, damlatıcı debi türdeşliği (EU) değerlerinin %77 ile %96 arasında, Christiansen eş dağılım katsayısı (CU) değerlerinin 99.25 ile 99.89 arasında, su dağılım türdeşliği (DU) değerlerinin %80.20 ile %97.97 arasında, istatistiksel eş dağılım değerlerinin (Us) %82.87 ile %98.08 arasında, sistem su uygulama randımanı (Ea) değerinin %80.20 ile %96.31 arasında, damlatıcı akış hızı değişimi (qv) değerlerinin %6.45 ile %33.33 arasında değiştiği saptanmıştır. Çalışmada elde edilen anket sonuçlarına göre damla sulama sistemlerinde karşılasan sorunların yaklaşık %20'sini kemirgen zararı ve %24'ünü ise tıkanma sorunun oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sistemde oluşan damlatıcı tıkanıklılıklarının yaklaşık %76'sının sebebinin gübre ve ilaç kullanımda yanlış tekniklerin uygulanmasının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance evaluation of drip irrigation systems of 5 enterprises in drip irrigation systems supported by the Ministry of Agriculture and Forestry in Mardin region was carried out. In addition, a survey was conducted on the problems of drip irrigation systems in 25 enterprises supported by the Ministry of Agriculture and Forestry. In the study, average dripper flow rate values ranged between 1.12 L/h and 1.89 L/h, coefficient of variation (CV) values ranged between 0.02-0.17, dripper flow rate uniformity (EU) values ranged between 77% and 96%, Christiansen co-distribution coefficient (CU) values ranged between 99.25 and 99. 89%, water distribution uniformity (DU) values between 80.20% and 97.97%, statistical uniformity values (Us) between 82.87% and 98.08%, system water application efficiency (Ea) between 80.20% and 96.31%, dripper flow rate variation (qv) values between 6.45% and 33.33%. According to the survey results obtained in the study, it was determined that approximately 20% of the problems encountered in drip irrigation systems were rodent damage and 24% were blockage problems. In addition, it was determined that approximately 76% of the dripper blockages in the system were caused by the application of wrong techniques in the use of fertilizers and pesticides.