Çocuklara yönelik duyu dostu mobilyaların tasarım statejilerinin belirlenmesi
Determination of design strategies of sensory friendly furniture for children
- Tez No: 904903
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çocuk mobilyası, duyusal uyarıcılar içererek duyu gelişimini desteklediğinde, duyu dostu özellikler kazanmaktadır. Çocuk gelişiminin temeli olan duyusal sistem gelişiminin desteklenmesi için, çocuk kullanıcıya çok yönlü katkı sağlayacak, duyu dostu tasarımlar sunmak önemlidir. Duyu dostu özellikler, tasarımlara doğru şekilde dahil edildiğinde duyu bütünleme sürecinin olumlu ilerlemesini sağlayarak çocuğun duyusal, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Çalışma, çocuk, mobilya ve duyu bütünleme kavramlarını merkez alarak, duyusal sistemlerin gelişimi temelinde şekillendirilmiştir. Çalışmada, tasarımcılara rehber olabilecek, kullanıcı grubu çocuk olan duyu dostu mobilya tasarım stratejileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 12 nitelikli mobilya örneği seçilmiş ve bu mobilyaların duyu dostu tasarım yaklaşımları analiz edilmiştir. Sonuç olarak, mobilyalarda sunulabilecek duyu dostu özellikler ve bunların çocuk gelişimine etkileri belirlenmiş, elde edilen veriler ışığında çocuklara yönelik duyu dostu mobilya tasarım stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's furniture gains sensory-friendly features when it supports sensory development by containing sensory stimuli. In order to support the development of the sensory system, which is the basis of child development, it is important to offer sensory-friendly designs that will contribute to the child user in many ways. The correct inclusion of sensory-friendly features in designs contributes to the sensory, emotional, cognitive and social development of the child by ensuring the positive progress of the sensory integration process. The study is shaped on the basis of the development of sensory systems, centred on the concepts of child, furniture and sensory integration. In the study, it is aimed to develop sensory-friendly furniture design strategies that can guide designers and whose user group is children. In this direction, 12 qualified furniture examples were selected and the sensory friendly design approaches of these furniture were analysed. As a result, sensory friendly features that can be presented in furniture and their effects on child development have been determined and sensory friendly furniture design strategies for children have been developed in the light of the data obtained.