Stabil ve stabil olmayan zeminlerde uygulanan 8 haftalık kor antrenmanlarının 10-13 yaş yüzücülerde seçili yüzme ve motorik performanslara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-week core training on stable and unstable surfaces on selected swimming and motoric performances in 10-13 years old swimmers
- Tez No: 904949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; stabil ve stabil olmayan zeminlerde uygulanan 8 haftalık kor antrenmanlarının 10-13 yaş yüzücülerde seçili yüzme ve motorik performanslara olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya katılan 63 sporcu rastgele olacak şekilde stabil zemin, stabil olmayan zemin ve kontrol grubu olmak üzere toplam 3 gruba ayrılmışlardır. Sporcular 8 hafta boyunca uygulanan kor antrenmanlar öncesi ve sonrası flamingo denge, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 50 ve 100 metre yüzme performans testlerini gerçekleştirmişlerdir. Verilerin analizinde grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklemlerde T testi, gruplar arası karşılaştırmalar için ise tekrarlı ölçümlerde varyans analiz testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of 8-week core training applied on stable and unstable surfaces on selected swimming and motoric performances in 10-13 years old swimmers. Sixty-three athletes participated in the study were randomly divided into 3 groups: stable ground, unstable ground and control group. Athletes were performed flamingo balance, standing long jump, vertical jump, 50 and 100 m swimming performance tests before and after 8 weeks core training. Paired Samples T-test was used to analyze the within groups data, and variance analysis tests for repeated measurements were used for comparisons between groups.