Yoğun bakım ünitesinde sepsis/saptik şok tanısı ile izlenen yaşlı ve çok yaşlı hastalarda prognozun karşılaştırılması
Comparison of prognosis in elderly and very elderly patients diagnosed with sepsis/septic shock in the intensive care unit
  1. Tez No: 904974
  2. Yazar: ENVER DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, sepsis tanılı yaşlı (65-79 yaş) ve çok yaşlı (80 yaş üstü) hasta gruplarının mortalite ve morbidite durumlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Haziran 2022 - Haziran 2023 arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitelerinde yatan 251 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiş ve istatistiksel analizler SPSS v21 ile yapılmıştır.Bu çalışmada, 65-79 yaş grubundaki hastalarda SOFA skoru, yüksek laktat düzeyleri, mekanik ventilasyonda kalış süresi, sepsis kaynağı ve akut böbrek yetmezliği gelişimi mortaliteyi artıran faktörler olarak bulunurken; 80 yaş ve üzeri çok yaşlı hastalarda ise Charlson Komorbidite İndeksi, invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, ABY gelişimi ve fungal enfeksiyonlar mortaliteyi artıran temel faktörler olarak bulunmuştur. Hasta grupları arasında morbidite durumları benzer, yoğun bakımda kalış süresi çok yaşlı grupta anlamlı yüksek bulunmuştur. Sepsis tedavisinde yaşa özgü risk faktörlerinin daha açık bir şekilde tanımlanması ve tedavi yaklaşımlarının buna göre uyarlanması, mortalite ve morbiditenin azaltılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare mortality and morbidity outcomes in elderly (65-79 years) and very elderly (80+ years) patient groups diagnosed with sepsis. The data of 251 patients admitted to the Internal Medicine Intensive Care Units of Ondokuz Mayıs University between June 2022 and June 2023 were retrospectively analyzed, and statistical analyses were performed using SPSS v21. In this study, factors increasing mortality in the 65-79 age group included SOFA scores, high lactate levels, duration of mechanical ventilation, source of sepsis, and the development of acute kidney injury (AKI). In the very elderly group aged 80 and above, the main factors associated with increased mortality were the Charlson Comorbidity Index, the need for invasive mechanical ventilation, the development of AKI, and fungal infections. Morbidity outcomes were found to be similar between the patient groups, while the length of ICU stay was significantly higher in the very elderly group. Clearly identifying age-specific risk factors in the treatment of sepsis and tailoring treatment approaches accordingly may contribute to reducing mortality and morbidity.