Türk romanında oksidentalist söylem
Occidentalist discourse in turkish novel
- Tez No: 904980
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 660
Özet
1860 sonrası Türk edebiyatı sadece Batılı yazın türlerinin yaygınlaştığı bir dönem değil, aynı zamanda Batılı düşünce ve yaşam biçiminin de edebi eserlere yansıdığı, Batı dünyasıyla Doğu medeniyeti olarak kendisini konumlandıran Türk/Osmanlı/İslam dünyasının mukayese, yüzleşme ve hesaplaşma zeminine döndüğü bir platform olmuştur. Türk edebiyatının içerik analizine bakıldığında ilk eserlerden itibaren ana temalardan birinin batılılaşma olduğu görülür. Yine bu nedenledir ki, özellikle Türk romanı merkeze alınarak, Türk toplumunun“batılılaşma”meselesinin hemen her dönemi etraflıca işlenmiştir. Türk edebiyatında, özellikle roman türünde,“batılılaşma”olgusu çeşitli yönleriyle ele alınmış olmakla birlikte daha çok batılılaşmanın karakter ve eşya düzlemindeki yansımaları üzerinde durulmuştur. Oysa Doğulu bireyin gözünden bir medeniyet olarak Batı, bir medeniyet mensubu olarak Batılı karakterler üzerinde duran çalışmaların yeterli olduğu söylenemez. Tezimizde bu eksiklikten hareketle ve son dönemlerde daha sık tartışılan oksidentalizmin verilerini kullanarak bir tema olmanın ötesinde Türk romanına yansıyan oksidentalist söylemin boyutlarını ve türlerini kronolojik bir sıra ile ve tematik başlıklar halinde ele almaya çalışacağız. En genel tanımıyla“Doğulu bireyin Batı algısı”anlamına gelen oksidentalizm, Türk romanının Batı'yla sancılı bir karşılaşma, bir medeniyet krizi ve kimlik bunalımı döneminde ortaya çıkması nedeniyle yoğun bir söylem olarak kullanılmış olmakla birlikte son dönem postmodern romanlara da; kurguya oyunsuluk katmak, tarihi bir atmosfer oluşturmak gibi kaygılarla devam etmektedir. Tanzimat'tan günümüze değin“batılılaşma”sorunsalının ele alınış biçimleri Batı'yla girilen konjonktürel değişime bağlı olarak farklılaşmıştır. Bu nedenle Tanzimat'tan günümüze farklı dönem, algı ve kaygılarla oksidentalizme malzeme sunan örnek romanlardan hareketle ve disiplinlerarası bir metotla Türk romanında oksidentalist söylem belirlenmiştir. Türk düşün hayatının son üç yüz yılına damgasını vuran Batı'yla yüzleşme/hesaplaşma olgusu Türk romanı üzerinden belirlenmiş, dönemlerin farklılaşan ve sabit kalan söylem boyutları tespit edilerek var olduğunu düşündüğümüz eksiklik giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish literature after 1860 was not only a period when Western literary genres became widespread, but also Western thought and lifestyle reflected on literary works, and the Turkish/Ottoman/Islamic world, which positioned itself as an Eastern civilization with the Western world, turned into a ground of comparison, confrontation and reckoning. It has been a platform. It is also for this reason that almost every period of the“Westernization”issue of Turkish society has been handled in detail, especially by focusing on the Turkish novel. Although the phenomenon of“westernization”in Turkish literature, especially in the genre of novels, has been discussed in various aspects, the reflections of westernization on the level of character and goods have been emphasized. However, it cannot be said that the studies on the West as a civilization from the eyes of the Eastern individual and on the Western characters as a civilization member are not sufficient. In our thesis, we will try to deal with the dimensions and types of the occidentalist discourse reflected in the Turkish novel, in a chronological order and under thematic titles, beyond being a theme, by using the data of occidentalism, which has been discussed more frequently in recent years. Occidentalism, which means“the Western perception of the Eastern individual”in the most general sense, has been used as an intense discourse because the Turkish novel emerged in a period of a painful encounter with the West, a civilization crisis and an identity crisis, but also to recent postmodern novels; continues with concerns such as adding playfulness to the fiction and creating a historical atmosphere. From the Tanzimat to the present, the way in which the problem of“westernization”was handled has changed depending on the cyclical change with the West. For this reason, occidentalist discourse in Turkish novel has been determined with an interdisciplinary method and based on sample novels that present material for occidentalism with different periods, perceptions and concerns from the Tanzimat to the present. The phenomenon of confrontation/settlement with the West, which left its mark on the last three hundred years of Turkish intellectual life, is handled through the Turkish novel, and a gap that we see has been tried to be filled by considering the differing and constant discourse dimensions of the periods.