Arkeolojik miras alanlarının algısal erişilebilirlik bağlamında irdelenmesi: Metropolis Antik Kenti örneği
Examination of the concept of perceptual accessibility archaeological heritage sites: Metropolis Ancient City example
- Tez No: 905238
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Birden çok bileşeni içinde barındıran arkeolojik miras alanlarının benimsenmesi ve toplumsal bilincin oluşturulması bu alanların korunarak gelecek kuşaklara aktarılması açısından oldukça önemlidir. Arkeolojik miras alanlarına dair koruma bilincinin oluşturulmasındaki ilk adımı, alanların tüm bireyler tarafından eşit ve kolay şekilde erişilebilir olması oluşturmaktadır. Alanların bütüncül bir şekilde ele alınıp erişilebilirliklerinin sağlanması ile alanı ziyaret eden tüm kullanıcılar tarafından algılanıp anlamlandırılması mümkün olacaktır. Bu bağlamda günümüzde pek çok farklı disiplin tarafından araştırma konusu haline getirilmiş olan erişilebilirlik kavramının mimarlık ve arkeoloji alanında da önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Gerçekleştirilen literatür araştırmaları sonucunda erişilebilirlik en fazla fiziksel boyutu ile karşımıza çıksa da içerisinde algısal ve kültürel boyutları da barındıran çok yönlü bir kavramdır. Bu nedenle bir arkeolojik alanın tüm kullanıcılar tarafından deneyimlenmesinde ve bütüncül bir şekilde anlamlandırılmasında erişilebilirliğin algısal boyutunun sağlanması oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında erişilebilirlik kavramı detaylandırılarak tarihsel süreç içerisindeki gelişimi incelenmiş, arkeolojik miras alanlarında erişilebilirliğin algısal boyutu bakımından araştırılması yapılarak günümüzde bu bağlamda kullanılan yöntemler aktarılmıştır. Çalışma alanı olarak belirlenen İzmir ili Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti algısal erişilebilirlik başlığı altında analiz edilerek daha yüksek seviyede erişilebilirliğin sağlanması adına mevcut duruma öneri olarak geliştirilebilecek projeler saptanmaya çalışılmıştır. Geliştirilen önerilerin ve mimari uygulamaların diğer arkelojik alanlara örnek teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Adopting archaeological heritage sites that contain multiple components and creating social awareness are very important in terms of preserving these areas and transferring them to future generations. The first step in creating conservation awareness about archaeological heritage sites is to make the sites equally and easily accessible to all individuals. By handling the areas in a holistic manner and ensuring their accessibility, it will be possible for them to be perceived and given meaning by all users visiting the area. In this context, it is seen that the concept of accessibility, which has become a research topic by many different disciplines, also has an important place in the field of architecture and archaeology. As a result of the literature research, although accessibility appears mostly with its physical dimension, it is a multifaceted concept that also includes perceptual and cultural dimensions. For this reason, it is very important to ensure the perceptual dimension of accessibility in experiencing an archaeological site by all users and making sense of it in a holistic way. Within the scope of this study, the concept of accessibility was detailed and its development in the historical process was examined, accessibility in archaeological heritage sites was investigated in terms of its perceptual dimension, and the methods used today in this context were explained. The Ancient City of Metropolis in Torbalı district of Izmir province, which was determined as the study area, was evaluated under the title of perceptual accessibility and its current situation and projects that could be suggested to this current situation in order to ensure a higher level of accessibility were tried to be determined.