SmartCare: A decision support system for improvement of intellectual and developmental disabilities care management
SmartCare: Zihinsel ve bedensel engelli bakım hizmetlerinin geliştirilmesi için bir karar destek sistemi
- Tez No: 905237
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde zihinsel veya gelişimsel engeli (IDD) olan yaklaşık 1,4 milyon kişi, düzenli olarak devlet destekli evde bakım ve destek hizmetleri almaktadır. Bu hizmetlerin temel amacı, IDD'li bireylerin bağımsızlığını en üst düzeye çıkarmak, yaşam kalitelerini artırmak ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürmelerine yardımcı olmaktır. Bu hizmet doğrudan destek uzmanları (DSP) adı verilen kişiler tarafından sağlanır. Verilen her bakım seansına ziyaret adı verilir. Her ziyaretin sonunda bir servis notu yazılır. Sunulan bakım ve destek hizmeti bu servis notları kullanılarak denetlenmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknoloji baş döndürücü bir ilerleme gösterse de, metin analizi hemen hemen her iş kolunda başarıyla uygulansa ve yapay zeka hayatımızın her alanında yerini alsa da evde bakım işletmeleri bu gelişmelerden nasibini alamamıştır. Bu tezin yürütülmesinde servis notları önceden eğitilmiş yapay zeka modelleri kullanılarak kronolojik olarak analiz edilmiş ve bu sayede Zihinsel ve Bedensel Engelli Bakım Hizmetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Karar Destek Sistemi oluşturulmuştur. Bu karar destek sistemi, IDD bireylerini bağımsızlığın ve yaşam kalitesinin artırılması gibi hedeflerine ulaşmada bir kılavuz olan bakım planlarının ve bakım hizmetlerinin genel ilerlemesini gözden geçirmek için hizmet notlarını analiz etmiştir. Ani duygu durum bozukluklarının, kazaların tespit edilmesini sağlamış, IDD'li bireylerin DSP'lere uyumunun ölçülmesini sağlamış, DSP'lerin hizmet kalitesinin artırılmasına olanak sağlamış, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlamış, şirketlerin kaynaklarını daha verimli kullanabilmesine imkan sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Approximately 1.4 Million individuals who has Intellectual or Developmental Disabilities (IDD) in the United States of America receive regular government sponsored home care and support services. The main purpose of these services is to maximize the independence of IDD individuals, improve their quality of life, and help them maintain their daily living activities. This service is provided by people called Direct Support Professionals (DSP). Each care session given is called a visit. A service note is written at the end of each visit. The care and support service provided is audited using these service notes. Even though technology has progressed amazingly in our century, text analysis has been successfully applied in almost every line of business, and artificial intelligence has taken its place in every aspect of our lives, home care businesses have not had their share of these developments. In this thesis, service notes were analyzed chronologically by using pre-trained artificial intelligence models, and in this way, a Decision Support System (DSS) for the Development of Mental and Physical Disability Care Services was created. This Decision Support System analyzed service notes to review the general progress of care plans and care services that guide IDD individuals to achieve their goals, such as increasing independence and quality of life. It enabled the detection of sudden mood disorders, incidents, measured the compliance of IDD individuals with DSPs, enabled DSPs to increase their service quality, saved time and labor, and enabled companies to use their resources more efficiently.