Balıkesir ilinde kültür rotalarının irdelenmesi: Turizm odaklı kalkınmada kırsal-kentsel stratejiler
Examination of cultural routes in Balıkesir: Rural-urban strategies for tourism-oriented development
- Tez No: 905256
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Son yıllarda küresel ölçekte kültürel miras alanlarını tematik bir arka planda birbirine bağlayan kültür rotalarına verilen önemin arttığı gözlemlenmektedir. Kültür rotaları işlevleri ve temaları gereği kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilir bir turizm çeşidi olan kültür turizminin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, kültür rotası oluşturulmasında, görece yerel halkın kültürel miras algılarının tespit edilmesinin de önem taşıdığına inanılmaktadır. Balıkesir'in merkez ilçelerinde yaşayan bölge halkının kültürel miras algısı belirlenerek bir kültür rotası önerisi sunan mevcut çalışma, öncelikle ilgili yazına deneyim–odaklı bir bakış açısı üzerinden katkı sunmayı amaçlamaktadır. Kültür rotasının oluşumunda yerel halkın kültürel miras ve turizm ilişkisine dair algısı önemli bir veri olarak kabul edilmekte olup, çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Yapılan analitik incelemelerde, merkez ilçelerde ikamet edenlerin kültürel miras ve turizm algısı üzerinden kültürel miras odakları tespit edilmiş ve belirlenen ilgi çekici noktalar birbirleri ile tarihi cadde/sokaklar ve tarihi meydanlar ile bağlanarak kültür rotası önerisi şekillendirilmiştir. Bununla birlikte önerilen kültür rotasıyla geleneksel kent merkezinin canlandırılmasına ve bölgenin kültür turizmi açısından gelişmesine katkı sağlayacak stratejiler belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance given to cultural routes connecting cultural heritage sites on global scale within a thematic background appears to have increased notably. Due to their functions and themes, cultural routes contribute to the preservation of cultural heritage and the development of cultural tourism, which can be deemed as a sustainable type of tourism. It can be asserted that determining the cultural heritage perception of local people is important in creating the cultural route. With the intention to propose a cultural route by determining the cultural heritage perception of the local people living in the central districts of Balıkesir, the current study primarily aims to contribute to the relevant literature by filling the gap via an experience-led perspective. Focusing on the role of local perception in cultural heritage and tourism relations for the formation of cultural routes, the study uses the survey technique as the quantitative research method. Cultural heritage nodes were identified on basis of residents' perception of the cultural heritage and tourism assets at central districts, and a cultural route was proposed by connecting these attraction points with each other through historical streets and squares. In addition, the proposed cultural route aims to determine strategies that will contribute to the revitalization of the traditional city center and the development of the wider region via cultural tourism.