Tek üye implant restorasyonlarda farklı yüzey bitirme işlemlerinin üç boyutlu baskı ile üretilen kalıcı kronların klinik başarısına etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of different surface finishing procedures on the clinical success of definitive crowns fabricated by 3D printing in single crown implant restorations
- Tez No: 905255
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DÜNDAR ÇÖMLEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmamızda 3D baskılı seramik dolduruculu kalıcı reçine kronların fonksiyon ve estetik kaybı olmadan ağızda kalabilme yeteneğini araştırmak, farklı yüzey bitirme işlemlerinin restorasyonların klinik başarısındaki etkisini incelemek, implant-dayanak-kron bileşkesini değerlendirmek ve kronların zamana bağlı oklüzal aşınma potansiyelini incelenmek amaçlanmıştır. Ayrıca implant cerrahisi sırasında yerleştirilen iyileşme başlıklarının osseointegrasyon sonrası tersine tork değerleri değerlendirilmiştir. Restorasyonların yarısına (n=20) mekanik parlatma, diğer yarısına (n=20) glazür yüzey işlemi uygulanmıştır. Çalışma iki aşamada planlanmıştır. Cerrahi Aşama: 30 hastaya 40 adet konik bağlantılı implant yerleştirildi. Operasyon sırasında 15 Ncm tork değeriyle iyileşme başlıkları takıldı. 16 haftalık osseointegrasyon sonrası iyileşme başlıklarının tersine tork değerleri ölçülüp yükleme protokolleri başlatıldı. Protetik aşama: Dijital ölçüler ağız içi optik tarayıcı kullanılarak kaydedildi. Her hastaya özel laboratuvarda tasarlanan restorasyonlar, 3D baskılı kalıcı hibrid reçine materyaliyle üretildi. Restorasyonların yarısına (n=20) üretim sonrasında mekanik, diğer yarısına (n=20) glazür yüzey işlemi uygulandı. Restorasyonlar 30 Ncm tork değeriyle ağız içerisine vida ile sabitlendi. Restorasyonların klinik başarıları; Modifiye USPHS, Modifiye FDI ve implant-dayanak (abutment)-kron bileşkesi kriterlerine göre değerlendirilerek (0:başlangıç, 6. ay) kaydedilen verilere istatistiksel analiz uygulandı. Mekanik cilalanmış ve glazür uygulanmış kronların yüzey pürüzlülüğü ölçümleri taşınabilir profilometre kullanılarak kaydedildi. Ayrıca, dijital görüntüler optik tarama cihazı yardımıyla görüntü çakıştırma programına aktarılarak, kronların çiğneyici yüzeylerindeki zamana bağlı aşınma miktarı ölçülüp analiz edildi. İyileşme başlıklarının tork değerleri ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Yüzeyler için yapılan analizlerde, çalışma gruplarına göre 6. aydaki vestibül yüzey pürüzlülüğü ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05) Analizler sonucunda, çalışma gruplarına göre oklüzal aşınma ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmemiştir (p>0.05). Yüzey pürüzlülüğü ile oklüzal aşınma ölçümleri arasında tüm zamanlarda ve gruplarda istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler elde edilmemiştir (p>0.05). Modifiye USPHS kriterlerinin glazür ve mekanik cila gruplarında başlangıçta ve 6. ay sonunda benzer seviyelerde olduğu görülmüştür. Modifiye FDI kriterlerinin başlangıçta glazür ve mekanik cila gruplarında benzer seviyelerde olduğu görülmüştür. 6. ayda Modifiye FDI kriterlerinden okluzal kontur/aşınma düzeyleri ve aproksimal anatomik form düzeylerinin mekanik cila grubunda daha düşük oranda başarısız olduğu tespit edilmiştir. 6. aydaki diğer Modifiye FDI kriterlerinin glazür ve mekanik cila gruplarında benzer seviyelerde olduğu görülmüştür. Çalışmamızda bu değerlendirmeler incelendiğinde yüzey bitirme işlemleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. 3D baskılı kalıcı hibrid reçine restorasyonların tek üye implant üstü protezlerde rutin materyal olarak tercih edilebilmesi için daha uzun süreli ve çok sayıda klinik araştırmaya gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, the ability of 3D printed ceramic-filled permanent resin crowns' survival without loss of function and aesthetics, the effect of different surface finishing processes on the clinical success of the restorations, the implant-abutment-crown junction and time-dependent occlusal wear potential of the crowns were examined. In addition, the anti-torque values of the healing caps placed during implant surgery after osseointegration were evaluated. Half of the restorations (n=20) underwent mechanical polishing and the other half (n=20) glaze surface treatment. The study was planned in two phases. Surgical Phase: 40 implants with conical connection were placed in 30 patients. Healing caps with a torque value of 15 Ncm were attached during the operation. After 16 weeks of osseointegration, reverse torque values of the healing caps were measured and loading protocols were initiated. Prosthetic stage: Digital impressions were recorded using an intraoral optical scanner. Restorations designed in the laboratory for each patient were fabricated with a 3D printed permanent hybrid resin material. Half of the restorations (n=20) were mechanically polished and the other half (n=20) were glazed after fabrication. The restorations were fixed with screws in the mouth with a torque value of 30 Ncm. The clinical success of the restorations was evaluated according to Modified USPHS, Modified FDI and implant-abutment-crown junction criteria (0: initial, 6 months) and statistical analyses were performed. Surface roughness measurements of mechanically polished and glazed crowns were recorded using a portable profilometer. In addition, digital images were transferred to an image registration programme using an optical scanning device and the amount of wear on the chewing surfaces of the crowns was measured and statistically analysed. A significant difference was found between the torque values of the healing caps (p0.05). For the surfaces, a significant difference was found between the vestibular surface roughness measurements at the 6th month according to the study groups (p0.05). As a result of the analyses, no significant differences were obtained between occlusal wear measurements according to the study groups (p>0.05). No significant relationships were obtained between surface roughness and occlusal wear measurements at all times and groups (p>0.05). Modified USPHS criteria were found to be at similar levels in the glazed and mechanical polishing groups at baseline and at the end of 6th months. Modified FDI criteria were found to be at similar levels in glazed and mechanical polishing groups at baseline. At 6 months, the Modified FDI criteria of occlusal wear levels and aproximal anatomical form levels were found to fail at a lower rate in the mechanical polishing group. At the 6th month, other Modified FDI criteria were found to be at similar levels in the glazed and mechanical polishing groups. Overall, no significant differences were found between the surface finishing processes. Further long term clinical research is required in the preference of 3D printed permanent hybrid resin restorations as a definitive restorative material in single-unit implant-retained prostheses.