Lineer olmayan diferansiyel denklemler için lineerleştirme dönüşümleri
Linearization transformations for nonlinear differential equations
  1. Tez No: 905329
  2. Yazar: KADİR ERYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, ilk olarak Lie nokta simetrisi hakkında temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Lie simetrilerini elde etmek için lineer ve lineer olmayan diferansiyel denklemlere Lie nokta simetri uzanımları uygulanarak sonsuz küçük üreteçler elde edilmiş ve bu üreteçler kullanılarak Lie üreteci bulunmuştur. Ayrıca, lineerleştirme yapılarak denklemlerin simetrilerinin elde edilmesi ve bu simetrilerin yardımıyla matematiksel fizik denklemlerinin analitik çözümlerinin bulunarak denklemlerin fiziksel yorumlarının yapılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak matematiksel fizik denklemleri ve lineer olmayan diferansiyel denklemlerin çözümlerine ulaşabilmek için Lie simetri dönüşümü kullanılmış ve ele alınan örneklerin çözümlerinin fiziksel özellikleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, firstly the basic definitions and theorems about Lie point symmetry are discussed. In order to obtain Lie symmetries, infinitesimal generators are obtained by applying Lie point symmetry extensions to linear and nonlinear differential equations and using these generators, Lie generators are found. In addition, it is aimed to obtain the symmetries of the equations by linearization and to find the analytical solutions of mathematical physics equations with the help of these symmetries and to make physical interpretations of the equations. As a result, Lie symmetry transformation is used to reach the solutions of mathematical physics equations and nonlinear differential equations and the physical properties of the solutions of the examples are interpreted.