Tekil konuttan toplu konuta geçiş ekseninde Berlin İstanbul örneklerinin tipolojik değerlendirilmesi
Typological evaluation of Berlin İstanbul examples on the axis of transition from individual housing to mass housing
- Tez No: 905339
- Danışmanlar: DR. NEVİN KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışmasında, Tekil Konuttan Toplu Konuta Geçiş Ekseninde Berlin İstanbul Örneklerinin Tipolojik Değerlendirilmesi yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, konut örnekleri karşılaştırılarak tekil konuttan toplu konuta geçiş ekseninin nasıl etkilendiği belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla kuramsal araştırmalar ve makaleler taranarak gözlem, tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak; bir bölgenin yüzölçümü, topografyası ve altyapısı gibi fiziksel özellikleri toplu konut projelerinin fizibilitesini, tasarımını ve konumunu etkilediği belirlenmiştir. Berlin'in düz ve geniş arazi alanı toplu konut projelerinin etkin bir şekilde konumlanabileceği yerlerde daha yoğun gelişme etkisine olanak tanımıştır. Yedi tepesi ile birlikte eğimli veya engebeli arazileri bulunan İstanbul'da ise yenilikçi tasarım çözümler gerekir. Tepeler, dağlar, nehirler ve kıyı şeritleri gibi coğrafi özellikler toplu konut projelerinin düzenini ve estetiğini etkilemiştir. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında sanayileşmenin ardından her iki şehirde de artan nüfus sonucu konut ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ancak İstanbul'un hızlı kentleşmesi sonucu hem resmi hem de gayri resmi piyasalar, artan nüfusu sırasıyla planlı ve plansız kentsel alanlarda barındırmak için kendi ilkeleri dâhilinde konut üretmiş iken Berlin de tekil konuttan toplu konuta geçişin kentsel planlama paradigmalarının etkileri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Typological Evaluation of Berlin-Istanbul Examples in the Transition Axis from Single Housing to Mass Housing was carried out. In the study, it is tried to determine how the transition axis from single housing to mass housing is affected by comparing housing examples. For this purpose, observations, detections and evaluations were made by scanning theoretical researches and articles. As a result; It was determined that the physical characteristics of a region such as surface area, topography and infrastructure affect the feasibility, design and location of mass housing projects. The flat and wide land area of Berlin allowed for more intensive development effects in places where mass housing projects could be effectively located. Innovative design solutions are required in Istanbul, which has seven hills and sloping or rugged lands. Geographical characteristics such as hills, mountains, rivers and coastlines affected the layout and aesthetics of mass housing projects. After industrialization in the second half of the nineteenth century, the need for housing arose as a result of the increasing population in both cities. However, as a result of the rapid urbanization of Istanbul, both official and unofficial markets produced housing within their own principles to accommodate the increasing population in planned and unplanned urban areas respectively, while in Berlin, the transition from single housing to mass housing is seen to be influenced by urban planning paradigms.