Sürdürülebilir ulaşımda bisikletin yeri ve bisiklet yollarının olanaklılığının incelenmesi; Konya kenti örneği
The place of bicycles in sustainable transportation and examination of the feasibility of bicycle roads; The case of Konya city
- Tez No: 905338
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüze kadar hız kesmeyen sanayileşme, hızlı nüfus artışı oluşan çarpık kentleşme, motorlu araç sayısının artması gibi etkenler iklim değişikliğinin ciddi bir şekilde hissedilmesine neden olmaktadır. Birçok ülke iklim değişikliğine karşı koyabilmek için daha sürdürülebilir politikalar benimsemektedir. Bu politikaların başında sürdürülebilir ulaşım gelmektedir. Aynı zamanda artan ulaşım maliyetleri insanları alternatif arayışlara yönelttiğinden sürdürülebilir ulaşım kavramı daha çok önem kazanmaktadır. Kentlerde yaşam kalitesini artırmak amacıyla, ulaşım sorunlarına yönelik sürdürülebilir çözüm önerileri geliştirmek önemli rol oynamaktadır. Motorlu taşıt odaklı yaklaşımlardan uzaklaşılarak bisiklet altyapısının geliştirilmesi ve bisiklet kullanılmasının özendirilmesine yönelik uygulamaların arttırılması gerekmektedir. Bütün dünyada ulaşım türü olarak kabul edilen bisiklet, ülkemizde daha çok spor amaçlı kullanılmaktadır. Motorlu araç sayısındaki artış sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan olumsuz etkilere neden olduğundan bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu konuda bazı çalışmalar yapılmasına rağmen yeterince farkındalık oluşmamış, bisiklet kullanımı hala istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Yapılan altyapı yatırımları ve çeşitli etkinlikler, bisiklet kullanımında beklenen artışı sağlamada yetersiz kalmıştır. Bu çalışma kapsamında sürdürülebilir ulaşımın önemli bir parçası olarak görülen bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması temelinde, Konya kent merkezinde oluşturulan bisiklet yolu ağının olanaklılığının incelenmesi ve bisiklet kullanım durumunun değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, Konya kentinde anket çalışması gerçekleştirilmiş, yapılan gözlem ve anket çalışması ile bisiklet yollarının mevcut durumu ve bisiklet kullanıcılarının gereksinimleri analiz edilmiştir. Kent içi ulaşım sistemlerinde bisikletli ulaşımın etkin bir şekilde kullanılabilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors such as industrialization that has not slowed down until today, unplanned urbanization with rapid population growth, and the increase in the number of motor vehicles cause climate change to be felt seriously. Many countries are adopting more sustainable policies to counter climate change. Sustainable transportation is at the forefront of these policies. At the same time, the concept of sustainable transportation gains more importance as the increasing transportation costs lead people to search for alternatives. In order to improve the quality of life in cities, developing sustainable solutions to transportation problems plays an important role.It is necessary to move away from motor vehicle-oriented approaches, for developing bicycle infrastructure and to increase the applications for encouraging the use of bicycles. The bicycle, which is accepted as a mode of transportation all over the world, is mostly used for sports purposes in our country. Since the increase in the number of motor vehicles causes negative social, environmental and economic effects, it is very important to ensure that the bicycle is used as a means of transportation. Although some studies have been carried out on this subject, there has not been enough awareness, and the use of bicycles has still not reached the desired level. Infrastructure investments, social activities and various events were insufficient for desired increase in bicycle use. Within the scope of this study, it is aimed to examine the feasibility of the bicycle road network created in Konya city center and to evaluate the bicycle usage situation on the basis of the widespread use of bicycles, which is seen as an important part of sustainable transportation. In this direction, a survey was conducted in Konya city, and the current situation of bicycle lanes and the needs of bicycle users were analyzed through observations and surveys. Solution proposals for the effective use of bicycle transportation in urban transportation systems are presented.