Process mining and value stream mapping with lean manufacturing techniques: A case study at a faucet factory (casting and machining)
Proses madenciliği ve yalın üretim teknikleri kullanılarak değer akış haritalama: Armatür firmasında uygulama (döküm ve talaşlı imalat)
  1. Tez No: 905375
  2. Yazar: GÖKSEL SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda, üretim sistemleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bunun temel nedeni, üretim lotlarının azalırken ürün çeşitliliğinin artmasıdır. Bilgi sistemlerinin hızla gelişmesi, şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahip olan değerli veriler elde etmelerini sağlamıştır. Ancak, bu kıymetli verileri değerlendirmek için kullanılan geleneksel yöntemler, örneğin Değer Akış Haritalama, genellikle manuel olup, süreç akışlarını zaman içinde dinamik olarak modelleyebilme yeteneğinden yoksundur. Bu nedenle, süreç akışlarının nasıl değiştiğini haritalayamazlar. Bu tez, Değer Akış Haritalama ile proses madenciliğini bir arada kullanarak, Değer akış haritalamanın statik yapısını ortadan kaldırmayı ve sistemi daha geniş zaman aralıklarında inceleyerek performans analizi yapmayı mümkün kılan yenilikçi bir prosedür önermektedir. Bu tezin temel amacı, bir musluk fabrikasının akış süresini azaltmak ve verimliliğini artırmaktır. Bu da ara operasyon stoklarının ve işletme sermayesinin azalmasını sağlayacaktır. Bunu başarmak için, değer akış haritalama ve proses madenciliği yöntemlerini bir arada kullanarak akış analizi yapılmıştır. Proses madenciliği performans analizi sonuçlarına göre Mevcut Durum Haritası yeniden düzenlenmiştir. Ardından, güncellenmiş Mevcut Durum Haritasına dayanarak bazı süreç iyileştirme önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak, akış süresi %27 oranında iyileştirilmiş, 48,8 günden 35,6 güne düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, manufacturing systems have become increasingly complex due to the reduction in manufacturing lots alongside a rise in product variety. The rapid development of information systems has endowed companies with an abundance of valuable data, crucial for sustaining their competitive edge. Traditional methods for evaluating this critical data, such as Value Stream Mapping, are predominantly manual and lack the dynamic capability to model actual process flows over time. Consequently, they fail to capture the evolving nature of process flows. This thesis proposes a novel approach that integrates Vale Stream Mapping with Process Mining, thereby transforming the static nature of Value Stream Mapping and enabling an examination of the system over extended time intervals for performance analysis. The primary objective of this thesis is to reduce the throughput time and enhance the efficiency of a faucet factory, which in turn will lower work-in-process stock and working capital requirements. This is achieved by analyzing the flow using a combination of Value Stream Mapping and Process Mining. We revise the current state map based on the performance analysis results derived from Process Mining. Subsequently, several process improvement suggestions are formulated according to the revised current state map. As a result, the throughput time has been improved by %27, reducing from 48.8 days to 35.6 days in the Future State Map.