Afganistan Herat şehri özelinde kanalizasyon sistemi tasarımı ve optimizasyonu
Sewer system design and optimization in the case of Herat city , Afghanistan
  1. Tez No: 905374
  2. Yazar: ENES SARIKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Artan nüfusun getirdiği üst yapıdaki artışla beraber alt yapı sistemlerinde paralel olarak projelendirilmesi ve uygulanması bakımından artış görülmektedir. Kanalizasyon sistemlerinin tasarımında mevcut piyasa göz önünde bulundurulduğunda maliyet konusu mühendislik problemi olarak görülmektedir. Literatürde ise bu sistemlerin optimizasyonu için çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Bu yöntemler uygulanırken hidrolik kısıtlara bağlı olarak maliyeti optimum sonuca ulaştırma amaçlanmıştır. Bu çalışmada mevcut kanalizasyon sistemi olmayan Afganistan Herat şehrine kanalizasyon sistemi tasarımı projelendirilmesi yapılıp, bu sistemin maliyeti literatürde kanalizasyon tasarımı problemine daha önce uygulanmamış olan çoklu evren optimizasyonu (MVO) tekniğiyle bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu çözüm yaklaşımı işlemi sırasında kısıtlar ve kısıt yönetimi uygulanmıştır. Uygulanan yöntem sonucunda elde edilen sonuçlar bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in superstructure brought about by the increasing population, there is an increase in parallel project design and implementation in infrastructure systems. Considering the current market in the design of sewer systems, the cost issue is seen as an engineering problem. In the literature, various methods have been applied for the optimization of these systems. While applying these methods, it is aimed to reach the optimum result depending on the hydraulic constraints. In this study, a sewer system design was designed for the city of Herat, Afghanistan, which does not have an existing sewer system, and a solution approach was developed with the multiverse optimization (MVO) technique, which has not been applied to the sewerage design problem in the literature before. Constraints and constraint handling methods were applied during this solution approach process. The results obtained as a result of the applied method are given in the section