3B modelleme konusunun oyunlaştırma yöntemi kullanılarak öğretilmesinin üstün yetenekli öğrencilerin teknoloji ve tasarım dersine yönelik motivasyonuna, tutumuna ve bilgisayarca düşünme becerilerine etkisi
The effect of explaining the topic of 3B modeling using gamification method on the motivation, attitude and computer thinking skills of gifted students towards technology and design course
- Tez No: 905430
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GİZEM KARAOĞLAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı 3B modelleme konusunun oyunlaştırma yöntemi kullanılarak öğretilmesinin üstün yetenekli öğrencilerin Teknoloji ve Tasarım dersine yönelik motivasyonuna, tutumuna ve bilgisayarca düşünme becerisine etkisinin saptanmasıdır. Araştırma deneysel desende tasarlanmıştır. Çalışmada, deneysel modelin“öntest-sontest ve kontrol gruplu desen”tercih edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda 3B modelleme konusunun oyunlaştırma yöntemi kullanılarak öğretilmesinin üstün yetenekli öğrencilerin teknoloji tasarım dersine yönelik motivasyonlarını ve tutumlarını arttırmadığı bulunmuştur. Ayrıca 3B modelleme konusunun oyunlaştırma yöntemi kullanılarak öğretilmesinin üstün yetenekli öğrencilerin bilgisayarca düşünme becerilerinin gelişmesinde de etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma alt problemleri bulgularında anlamlı fark oluşmamasının nedenleri tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of teaching 3D modeling using gamification method on the motivation, attitude and computational thinking skills of gifted students towards Technology and Design course. The study was designed in an experimental design. In the study, the experimental model was preferred as“pretest-posttest and control group design”. As a result of the analysis of the data obtained in this study, it was found that teaching 3D modeling using gamification method did not increase the motivation and attitudes of gifted students towards technology design course. In addition, it was concluded that teaching 3D modeling using gamification method did not have an effect on the development of gifted students' computational thinking skills. The reasons for the lack of a significant difference in the findings of the research sub-problems were discussed.