İbn Rüşd düşüncesinin Yahudi ve Hristiyan felsefesine etkisi
The influence of Ibn Rushd thought on Jewish and Christian philosophy
- Tez No: 905596
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEKİRYAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmada, Endülüs'te çok yönlü yetişmiş bir İslâm düşünürü olan İbn Rüşd'ün Yahudi ve Hristiyan toplumlarına etkisi ele alınacaktır. Esasen İbn Rüşd bir İslâm filozofu olmasına rağmen Müslümanlara tesiri sınırlı kalmıştır. Buna karşın Yahudiler başta olmak üzere Batı medeniyetini birçok yönden ve uzunca bir müddet etkilemeyi başarmıştır. İbn Rüşd'ün Aristo'nun şarihi olması, onun müktesebatından eksik ve muğlâk yerlerin tamamlayıcısı olması ve rasyonelliği esas alması nedeniyle dönemin Batı dünyasının anlam arayışına bir cevap olmuştur. Onun eserleri vefatından hemen sonra Yahudi ve Hristiyan mütercimler aracılığıyla her iki topluma aktarılmıştır. Bu eserler üzerine birçok şerh çalışmaları yapılmıştır. İbn Rüşd, Batı üniversitelerinde çok erken dönemde ve uzun bir süre boyunca tartışılmıştır. Bu açıdan o, Batı medeniyetindeki değişim, dönüşüm ve fikir inkılâbının en önemli muharriklerinden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of Ibn Rushd, a versatile Islamic thinker who grew up in Andalusia, on Jewish and Christian societies will be discussed. In fact, although Ibn Rushd was an Islamic philosopher, his impact on Muslims was limited. On the contrary, it managed to influence Western civilization, especially the Jews, in many ways and for a long time. Ibn Rushd's role as Aristotle's commentator, as a complement to the missing and ambiguous parts of his acquisitions, and as being based on rationality, was an answer to the Western world's search for meaning. Immediately after his death, his works were transmitted to both communities through Jewish and Christian translators. Many commentaries have been made on these works. Ibn Rushd was discussed very early and for a long time in Western universities. Thus, he became one of the most important drivers of change, transformation and intellectual revolution in Western civilization.